Kattekold
(Lycopodium annotinum)

kaetserohi, reburaig, kuusekold, varesvarvas

Kattekold on Eesti kõige tavalisem kollaliik. Kuigi tema varred ei ole nii pikad ja pehmed kui karukollal, on need hästi painutatavad ja seega kohased vanikute ning pärgade punumiseks. Kattekolla roomavad varred võivad kasvada veidi rohkem kui meetri pikkuseks. Toakaunistamiseks kogumisel peab teda eristama looduskaitsealusest karukollast. Kattekollal on lehed harali või allapoole käändunud. Lehtede tipud on teravad ja jäigad, karukolla lehtedele iseloomuliku valge karvakeseta. Nii tunduvad kattekolla lehed käeseljaga õrnalt katsudes isegi torkivad. Kattekolla lehed paiknevad varrel võrreldes karukollaga suhteliselt hõredalt. Alates juuni esimestest päevadest on kollad ametis endale järelkasvu soetamisega, neil arenevad eospead. Kattekolla varre tipus on alati vaid üks eospea, karukollal 2...3. Eospea on otse jätkuks ülejäänud varrele, erilist lehtedeta kandvat vart kattekolla eospeal pole. Kuid kattekollagi kogumisel ei tohi liiale minna. Ta areneb sama aeglaselt kui karukold. Uus taim areneb pisikesest eosest vähemalt kakskümmend aastat!

Kattekolda on kasutatud ravimtaimena, tema eoseid pulbrina. Kuid ei tasu unustada, et kattekollal on ju eospäid mitu korda vähem kui karukollal ja need on mõnevõrra lühemad. Järelikult saab ühe taime kohta tunduvalt vähem eoseid. Kuid sellegipoolest ei öelda kattekolla puudrist või ravimpillide kattest ära. Neid kasvab ju meie metsades rohkem kui karukoldi. Eosed sõelutakse hoolikalt ja puhastatakse muust prahist ning kollakasvalge puuder ongi valmis. Varem kasutati seda imikupuudrina. Sel on hea omadus: ei ärrita ka kõige tundlikumat nahka. Nii leiab eospulber kasutust ka tundliku nahaga vanemate inimeste juures.

Laialt on kattekolla eospulber tuntud aga tulevärkide tegemisel. Nimelt õhus leeki sattudes on neil omadus väga kergesti plahvatada. Seda omadust on kasutatud teatrietendustel välgu jäljendamiseks kui ka muude valgusefektide saamiseks. Kattekollal on ka kasutusala, mis ei ole karukolla puhul kuigi levinud. Tema varrest ja lehtedest on võimalik saada sinist värvi.