Ohtene sõnajalg
(Dryopteris carthusiana)

sõnajalg, Kõrbe sõnajalg, okas-sõnajalg

Ohtene sõnajalg ei ole nime poolest ilmselt nii tuntud kui mõni teine sõnajalg. See aga ei tähenda, nagu see taim vähem levinud oleks. Vastupidi, ta on meil paljudest sõnajalgadest tavalisem. Kuid ohtene sõnajalg ei tule oma ilu ja muude omadustega inimese ette uhkustama. Kõige sagedamini kasvab ta võsastikes, kuhu inimesel just tihti asja pole. Kui ta hakkabki teeraja serval kasvama, siis millegi erilisega ta uhkustada ei saa. Miks peaks siis talle eraldi nime panema, piisab lihtsalt sõnajalast. Nii ongi ta üldiselt tuntud. Kuid on ka loodushuvilisi olnud, kes talle rohkem tähelepanu on pööranud ja ka uue nime andnud. Nii näiteks on teda kutsutud ka kõrbe sõnajalaks. Ilmselt on see nimi tekkinud kõrvest ehk kõnnumaast. Ametlik nimetus on tekkinud ühest iseloomulikust määramistunnusest: iga lehekese serval oleva hamba tipul on ogaterav ohe. Sellist ei ole ühelgi teisel meie sõnajalal.

Tänapäeval teatakse aga midagi, millega võib isegi ohtene sõnajalg uhkustada. Teadlased ei vali oma uurimisaluseid alati ilu järgi nagu enamik metsakülastajaid. Nii sattus nende töölauale ka ohtene sõnajalg. Põhjusteks oli tema mürgisus ja mõningane kasutamine maarja-sõnajala asemel ravimtaimena. Ja tulemused olid täiesti ootamatud. See oli veel mõistetav, et ta sisaldas täpselt samu mürgiseid toimeaineid kui maarja-sõnajalg. Kuid seda ei oodanud keegi, et ohteses sõnajalas on toimeaineid kolmandiku võrra rohkem, kui nii laialt kasutusel olnud maarja-sõnajalas. Tore, sest nii peab neid väikesi risoome koguma vähem. Nüüd on paelussidevastase ravimi kogumine lihtsam, kuna ohtene sõnajalg on meil tavalisem.

Kuid arvestama peab ka seda, et rohtu tuleb võtta väiksemas koguses, sest suuremast kogusest tekib mürgistus. Sõnajalarisoomi mürgistus on aga eluohtlik. Kannatanule tuleb esmaabiks kiiresti anda veega söepulbrit ja seejärel kutsuda arstiabi. Raske mürgistuse lõppstaadiumis muutub kogu nahk siniseks, vaid silmade alla tekivad kollased laigud, teadvus võib kaduda ja hingamine muutub raskeks. Nii et selle taimega tuleb olla ettevaatlik.