Majanduslikud kaalutlused

Palju maksab koerapidamine?

Kui arvestada koera päevaseks toidurahaks 20-25 krooni, kulub tema aastaseks ülalpidamiseks ligi 8000 krooni.

Sinna juurde pole arvestatud koera ravimist,   vaktsineerimist, näitustel käimist ega koerakutsika enda hinda.

tõukoera kutsikas 2000-16 000 kr
mikrokiip ja selle paigaldamine 300 kr
registreerimistunnistuse konteiner 40 kr

kutsika vaktsineerimine:
visiiditasu 50 kr
vaktsiin 130-170 kr

vaktsineerimine marutaudi vastu kord aastas:
visiiditasu 50 kr
vaktsiin 50 kr

Haigestud koera ravi  on kallis ja oleneb haigusest. Vaktsineerimine on tunduvalt odavam, kui haigestunud looma ravimine.

koera koolitus 300 kr
koertenäitused 1000 kr eest aastas
koeratarbed 300 kr aastas
hügieenivahendid (kirbutõrje, shampoon)  300 kr aastas
juuksur (lihtsam soeng) 100 kr eest

Kokku kulub koera ülalpidamiseks aastas vähemalt 10 000 kr.

Kui palju vigastusi koerad tekitavad?

Aastas pöördub Eestis suuremate loomahammustustega traumapunkti 1000 inimest. Statistika kinnitab, et enamik loomahammastusest ei pärine hulkuvatelt koertelt. Linnades on kannatanuid enamasti purenud kas oma või siis naabri koer.

Palju maksab koerte poolt tekitatud vigastuste ravimine:

marutaudivastased süstid hammustada saanud inimesele:
vaktsiin (5 x 70.-)
hammustuste õmblemine: 25.-140.-
taastusravi ambulatoorne ravipäev: 140.-
statsionaarne ravipäev: 220.-300.-
esmane näohaavade kirurgiline kõrvaldus: 480.-
näohaavade ilukirurgia: 5000.-10000.-
Kõik teenused peale ilukirurgia on haigekassa kaarti omavale kannatanule tasuta.

Trahvid eeskirjade rikkumise eest

Kui loom jookseb ringi suukorvita ja tülitab inimesi, on tegemist lihtsalt eeskirjade rikkumisega ning maksimaalne trahv on sel puhul 10 päevapalka.
Kui naabrid pole rahul koera käitumise või haukumisega saab peremehele teha rahatrahvi kuni 15 päevapalga ulatuses.
Kui koer tekitas ohvrile kehalisi vigastusi, saab trahvida kuni 50 päevapalga ulatuses.

Kust saab raha koerte varjupaik?

Varjupaiga põhiülesanne on tagada kodututele koertele varjupaigas viibimise ajaks peavari ning toit, hooldada neid, vaktsineerida ning ravida.
Varjupaigale on antud linna poolt tellimus hulkuvate loomade püüdmiseks, vaktsineerimiseks, ülalpidamiseks kuni 10 päevaks ja surmamiseks.
Ühe koera püüdmise eest makstakse koerte varjupaigale 125 krooni, koos uinutamisega 500 ja varjupaigas hoidmise eest 20 krooni.
Tegutsemiseks saab varjupaik toitu peamiselt annetustena, linnalt saadava raha eest saab ülal pidada 5 talitajat 150 koera kohta ja loomapüüdjat. Mitmed inimesed käivad koeri hooldama ka loomaarmastusest.

Tallinna koerte varjupaigas pakutakse ühe hektari suurusel maa-alal ulualust kuni 150 neljajalgsele. Koerte jaoks on õues piiratud aedikud, varjupaiga hoone ainus soe koht on köök. Varjupaiga 150 koera söövad päevas ära neli vannitäit liharooga. Kodutuid koeri toetab pidevalt toiduga 10 firmat – kaubamajad toovad aegunud toiduaineid, toitlusasutused toidujäätmeid. Ka saadavad surnud loomi või müügi-kõlbmatut liha suurfarmid ja toidujääke koolid. Kui liha pole, antakse koertele keedetud riisi. Kuivtoitu, mida jagatakse kutsikatele, on toonud Soome koerasõbrad, kellele vastutasuks saadetakse Soome iga kuu kolm-neli koera.
Koerad antakse varjupaigast ära uutesse peredesse ilma rahata.

Varjupaika tuuakse palju kodukoerte ülearuseid kutsikaid, keda inimesed arsti juurde hukkamisele viia ei raatsi. Põhjus on selles, et inimene ei raatsi oma koerale süsti-tablette osta või teda steriliseerida ning kui kutsikad sünnivad, siis ei raatsi nende hukkamise ja korraliku matmise eest raha välja käia.

Hulkuvate koerte püüdmiseks tehakse aegajalt väljasõite, mida loomaarmastajate rünnakute ärahoidmiseks tuleb korraldada koos politseiga. Peamiselt aga tulevad varjupaiga töötajad kohale hulkuvat looma ära viima inimeste kutsel. Tavaline tööpäev Tallinnas koosneb kolmest kuni üheteistkümnest kliendist. Uinutuspüssi läheb koerapüüdjal vaja harva ja üldiselt ta selle kasutamist välditakse, sest narkoos mõjub alles 15–20 minuti pärast ja seni peab tulistatud looma taga ajama.

Hulkuvate koerte ja kasside hulk linnas

Ühe kuu statistika:

Ühes kuus püüdsid varjupaiga töötajad Tallinnast 97 koera.
Inimesed tõid kohale 66 hulkuvat neljajalgset.
Oma looma loovutas varjupaigale 5 inimest.
Oma hulkuma pääsenud sõbra sai varjupaigast kätte 19 peremeest.
Uue omaniku leidis 113 koera.