Õpetaja konspekt
tööks jututoas
Tunni
teema: Kuhu
panna talumajapidamises tekkiv prügi?
Tunni eesmärgid:
Anda
teadmisi sellest,
-
millised jäätmed
tekivad talumajapidamises;
-
kuhu
pannakse tekkivad jäätmed;
-
millised
on praegu võimalused sorteerida jäätmeid;
-
millised
seadusandlikud meetmed on vastu võetud jäätmete käitlemise kohta;
-
millised
rahalised võimalused on jäätmete probleemi lahendamiseks;
-
milliseid
eetilisi printsiipe peaks rakendama jäätmete probleemi lahendamisel.
Tutvustada
keskkonnaalaste otsuste tegemise mehhanismi.
Viia
läbi rollimäng jäätmete probleemi lahendamiseks.
Arendada
otsuste tegemiseks vajaminevaid rühmatööoskusi.
I RÜHM:
Talupidaja: igale õpilasele probleemitutvustus, rollitutvustus ja lisamaterjal
jäätmetest;
II RÜHM: Loodusesõbrad:
igale õpilasele probleemitutvustus, rollitutvustus ja lisamaterjal eetikast;
III RÜHM: Prügivedajad:
igale õpilasele probleemitutvustus, rollitutvustus ja lisamaterjal
majandusest
IV RÜHM: Kohalik omavalitsus: igale õpilasele probleemitutvustus, rollitutvustus ja lisamaterjal
seadustest.
Enne tegevuse algust paigutab tuutor tubadesse vajalike õppematerjalide lingid.
Talupidaja |
Loodusesõber |
Prügivedaja |
Kohalik
omavalitsus |
probleemitutvustus
rollitutvustus
lisamaterjal jäätmetest |
probleemitutvustus
rollitutvustus
lisamaterjal eetikast |
probleemitutvustus
rollitutvustus
lisamaterjal majandusest |
probleemitutvustus
rollitutvustus
lisamaterjal seadustest |
TEGEVUS ÕPILASTEGA
SISSEJUHATUS
JA ESIALGNE OTSUS
Avage CVW brauser.
Sisestage oma rolli kasutajanimi ja salasõna.
Talupidajad |
Loodusesõbrad |
Prügivedajad |
Kohaliku
omavalitsuse keskkonnaametnikud |
talupidaja1
talupidaja2
talupidaja3
jne. |
loodusesõber1
loodusesõber2
loodusesõber3
jne. |
prügivedaja1
prügivedaja2
prügivedaja3
jne. |
keskkonnaametnik1
keskkonnaametnik2
keskkonnaametnik3
jne. |
Kui olete jõudnud jututuppa, avage tubade kaart (Map) ja sisenege
oma rollituppa.
Tegevus rollirühmade tubades toimub tuutori (virtuaalse
õpetaja) juhtimisel rollirühma
juhiste alusel, kes jälgib erinevate rühmade tööd otsuse tegemisel
ja juhib arutelu. Selleks siseneb tuutor jututuppa mitme erineva kasutajanimega
ja viibib üheaegselt kõikides rollitubades, hoides korraga lahti mitut CVW
akent. On soovitav, et ainult tuutor kasutaks vestluse ajal suurtähti ja
teist värvi nime - see võimaldab tõmmata osalejate tähelepanu.
Avage toas olevatest dokumentidest probleemitutvustus
ja lugege see läbi.
Valige CVW ikoonide ribalt uue dokumendi loomise käsk (New) ja looge dokument
(Note), kuhu pange kirja oma esialgne otsus koos põhjendusega. Kui
vajutate CVW ikoonide ribal kohvrile (Carry), näete oma otsusedokumendi
sisu. Seda dokumenti kasutage arutelus teiste rühmaliikmetega.
OTSUSE VASTUVÕTMINE
ROLLIRÜHMAS
Avage toas olevatest dokumentidest rollitutvustus (talupidaja,
loodusesõber, prügivedaja, keskkonnaametnik) ja lugege see läbi.
Koos teiste rollirühma liikmetega
arutage, mida teevad teie rühma liikmed rollitutvustuse kohaselt.
Et töö rühmas laabuks valige rühma
juht, kes arutelu koordineerib.
Et tegevust aktiveerida esitab tuutor valikuliselt suunavaid küsimusi igale
rühmale:
Talupidaja:
Millised probleemid on talupidajal
seoses prügiga?
Kuhu saavad talupidajad praegu
oma prügi panna?
Kes saavad sellel probleemi lahendamisel
kaasa aidata?
Kas selle probleemi lahendamine nõuab
kulutusi ja kellelt?
Loodusesõber:
Mis häirib loodusesõpru?
Kuidas saavad loodusesõbrad kaasa
aidata, et loodus oleks saastamata?
Kuhu teatavad loodusesõbrad loodusele
tekitatud kahjust?
Prügivedaja:
Milliseid eesmärke peavad silmas
prügivedajad?
Kas Eestis on piisavalt selle probleemiga
tegelejaid?
Kes peaks maksma prügi vedamise
eest?
Kas on vajalik prügi sorteerimine?
Keskkonnaametnik:
Missugune on kohaliku omavalitsuse
kohustus seoses jäätmetega?
Kuidas saab keskkonnaametnik
aidata kaasa loodushoiule?
Millised tingimused tuleks luua,
et jäätmeid ei viidaks loodusesse?
Kas seadusandlus on piisav?
Kes kontrollib seaduse täitmist?
Avage toas olevatest dokumentidest lisamaterjal (teadmisi
jäätmetest , seadused, majanduslikud
kaalutlused, eetika)
ja lugege see läbi.
Arutage koos rühma liikmetega, milline on rühma otsus, kuidas lahendada prügiprobleem
talumajapidamises. Kasutage arutelus endi poolt loodud
otsusedokumente ja lisamaterjalis olevat informatsiooni.
Kui soovite lisamaterjalist või otsusedokumendist
teha teistele arutelus osalejatele kiiret väljavõtet, märkige hiirega vastav
tekstilõik ja valige parema hiireklahviga käsk copy. Seejärel saate
kopeeritud tekstilõigu sisestada jututuppa, valides CVW ikooniribalt käsu
text
paste.
Rühma
juht paneb kirja rühma ühisotsuse otsusedokumendina. Selleks avab ta CVW
ikoonide ribalt uue dokumendi loomise käsu (New) ja loob dokumendi
(Note), kuhu paneb kirja arutelus tehtud otsuse ja otsuse põhjenduse.
Rühma juht tõstab dokumendi oma kohvrist
rühma tuppa, et kõik saaksid seda näha.
Rühma liikmed vaatavad valmis dokumendi
üle ja teevad vajadusel parandusi. Rühma juht peab veenduma, et kõik rühma
liikmed nõustuvad otsusedokumendiga.
Rühmade
liikmed teevad ühisest rolliotsusest koopia oma kohvrisse (Carry).
Seda kasutatakse arutelu ajal ekspertrühmas.
OTSUSE VASTUVÕTMINE EKSPERTIDE
RÜHMAS
Järgnevalt
toimub rühmade muutmine ja moodustuvad ekspertrühmad. Igas ekspertide rühmas
on üks esindaja talupidajatest, loodusesõpradest, prügivedajatest
ja keskkonnaametnikest.
Et õpilased teaksid, millistes ekspertrühmades
nad on, peaks õpetaja/tuutor nad eelnevalt jagama rühmadesse ja teatama,
millise ekspertrühma töös nad osalevad.
Tegevus rühmas
toimub ekspertide
rühma tööks mõeldud tegevusjuhise alusel. Virtuaalne õpetaja jälgib
erinevate rühmade tööd ja sekkub vajadusel, et arutelu juhtida.
Ekspertide rühma liikmed valivad endi hulgast rühma juhi, kes arutelu koordineerib.
Ekspertide rühm tutvub järgemööda erinevate rolliotsustega. Need otsusedokumendid
võib kas paigutada ekspertrühma kõigile tutvumiseks või kopeerib iga rühma
liige oma dokumendi teksti jututoa vestlusruumi.
Toimub arutelu ja poolt- ning vastuargumentide
läbiarutamine. Võetakse vastu ühine otsus.
Rühma juht paneb arutelu lõpus kirja dokumendina (Note) rühma lõpliku
otsuse koos põhjendustega.
Rühma juht teeb lõplikust otsusest koopia oma kohvrisse ja paigutab selle
konverentsiruumi, kus kõik osalejad saavad sellega tutvuda.
KOKKUVÕTETE
TEGEMINE
Rühma liikmed kogunevad uuesti ühisesse ruumi ja vaatavad erinevate ekspertrühmade
loodud otsusedokumente. Järgneb vaba arutelu teemal, miks on otsused sarnased/erinevad.
Arutelu juhib virtuaalne õpetaja.
Järgneda võib aga ka osalejate järelduste tegemine klassis väljaspool virtuaalset
keskkonda, kasutades otsusedokumente.
|