Harilik haab
(Populus tremula)
haav, mädapuu, aab, hundipuu

Haab on meie metsade tavaline puu, kes paljudele meenub kindlasti värisevate lehtede tõttu. Haavalehed kõiguvad tõesti juba õrnas tuules täiesti märgatavalt, sest nad on hästi pika rootsu otsas.  Tegelikult on haaval kahesuguseid lehti. Ühed on pika rootsuga, peaaegu ümarad, lainelise servaga - sellised on puu võras ja vanadel okstel. Teised on noortel võrsetel või mullast tõusvatel vesivõsudel, need lehed on lühema rootsuga, oluliselt suuremad ja terava tipuga. Viimased võivad taimesõbra segadusse viia: kas on ikka tegu haavaga? Täiskasvanud haava võib juba kaugelt ära tunda rohekashalli, teinekord punaka varjundiga, sirge ja sileda, oksteta tüve järgi. Vaid päris puu jalamil võib näha peenikeste ribidena korpa.

Haab on vanarahva hulgas ka mustas nimekirjas olnud. Kaasa on aidanud kaks asjaolu. Haab on nagu draakon - kui ta maha raiuda, kasvab ühe asemele kümme uut. Nii ei olegi temast kerge soovi korral metsas lahti saada. Haab annab väga rikkalikult juurevõsudest uusi taimi, eriti siis, kui vana puu maha raiuda. Teine põhjus, miks ta paljudele ei meeldi, on see, et haavad kipuvad kergesti mädanema. See on haavataeliku, ühe seene töö. Sageli võib haavaokste alusel või murdunud okste armidel näha kasvamas pealt musti ja alt punakaspruune seene viljakehi.

Haab meeldib metsloomadele. Haavapuu on kobraste lemmiktoit, mistõttu haavikute läheduses võime kopraid ja nende tegevusjälgi sageli näha. Peale selle on oksad meelistoiduks kitsedele, põtradele ja jänestele, haavakoor meeldib ka hiirtele. Kui leida kevadel lume alt välja sulanud haavaoks, siis on see peaaegu alati lumivalge, sest kogu maitsev koor on ära näritud

Ka inimene saab haavast ühtteist kasu. Haava pungadest on tehtud viinaleotist mitmete haiguste vastu. Haava puit on kergesti lõhestatav, valge ja suhteliselt kerge ning seetõttu tehakse temast katuselaaste, kastilaudu, tuletikke, vineeri, ka punutisi. Jämedatest haabadest on tahutud ühepuulootsikuid ehk haabjaid. Kuna haavapuidul ei ole kõrvalmaitset, siis tehti just temast puunõusid. Ka saab haava kasutada küttepuuna või paberipuiduna.