Eestikeelne nimi harilik käbihein
Ladinakeelne nimi Prunella vulgaris L.
Rahvapärased nimed härjapea, kurgurohi, maa-aluserohi, põldhumal, mesilill
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda huulõielised, perekonda käbihein.
Eluvorm Mitmeaastane ühekojaline rohttaim. Pikkus 4-40 (70) cm.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega õied. Nii tupp kui kroon liitlehised. Tupp roheline või punakas, alusel karvane. Kroon violetne, harvem valge, sinakas või roosa, kahehuuleline, kuni 1,4 cm pikk. Õied asuvad sagedamini tipmistes, harvem külgmistes munajates või peajates õisikutes, need moodustavad ebamännaseid, mis on omakorda liitunud tähaks. Õisiku alusel on üks paar rootuid lehti. Õitseb (maist) juunist septembrini.
Vili Helepruunid läikivad munajad kolmekandilised lamedad kahe soonega pähklikesed. Viljade pikkus 1,7-2 mm, valmivad alates juulikuust.
Leht Munajad või piklikud pikalt ahenenud, kuid tömbi tipu ja kiilja alusega rootsulised lihtlehed. Leheserv on tömbilt saagjas või täkiline, vahel päris terve. Lehe pikkus (1,2) 2-3,5 (6,5) cm ja laius (0,6) 1-2,5 (3,5) cm. Asetsevad varrel vastakuti.
Vars Varred on sagedamini roomavad või tõusvad, harvem ka päris püstised, alusel paljad, ülemises osas karvased. Enamasti on nad mitteharunevad või väikeste lehekaenaldest väljuvate nõrkade harudega.
Maa-alune osa Juurestik võib olla olenevalt kasvukohast kas hästi või suhteliselt nõrgalt arenenud.
Paljunemine Paljuneb seemnetega ja vegetatiivselt roomavate ning juurduvate varte abil.
Levik ja ohtrus Väga laia levilaga, puudub vaid laiematel aladel Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas, polaaraladel. Eestis kõikjal väga sage.
Kasvukoht Päris-, soo-, ranna- ja looniitudel, karjamaadel, elamute ümbruses, salu- ja laanemetsas, teeservadel ja rohtunud teedel.
Koht ökosüsteemis Tolmeldavad putukad saavad nektarit, mõningatele taimtoidulistele loomadele on toiduks.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Kasutatud rahvameditsiinis kuristamiseks valuliku kurgu korral ja haavade ravitsemiseks, kuid ka kuutõbiste ravimiseks ja mõningate nahahaiguste korral. Karja- ja heinamaadel madala söödaväärtusega umbrohi. Meetaim.
Sarnased taimed Käbihein on väga tavaline taim, kes kasvab lisaks looduslikele niidu- ja metsakooslustele arvatavasti igas aias ja hoovimurus. Iseloomulike käbitaoliste tihedate õisikute järgi on ta kergesti äratuntav. Sageli on käbiheina lehed ja kogu taim pisut lillakas. Lillaka tooni ja tiheda õisiku poolest on ta pisut sarnane roomava akakapsaga, kes on kergesti metsistuv ilutaim. Mõlemad võivad muruniitja alt läbi käia, aga elavad maadligi kasvades rahumeeli edasi.