Koirohi
(Artemisia absinthium)
pänül, vihand, päris puju, päris koirohi

Koirohi kuulub tegelikult pujude perekonda. Teistest pujudest erineb ta üleni valgeviltjate lehtede ja varte poolest, samuti on kordumatud tema vänge koirohuhais ja väga mõru maitse. Talle sarnane on ainult meripuju, kes kasvab meil harva Saaremaa rannikul ja on looduskaitse all. Koirohust erineb ta väiksema kasvu ja teistsuguse aromaatse lõhna poolest. Vahel aetakse koirohtu segi hariliku pujuga, ent hariliku puju lehed on kahevärvilised, pealt rohelised, alt valkjad ja viltjalt karvased. Koirohu lehed on alt ja pealt enam-vähem ühte värvi.

Koirohu imetegudest saadi palju kasu juba tuhandeid aastaid tagasi, nii vanas Egiptuses kui ka antiikaja Kreekas ja Roomas. Tal on olnud läbi aegade peamiselt kolm laia kasutusala. Esiteks on ta asendamatu ravimtaim. Teiseks on ta suurepärane vahend koide, prussakate ja kirpude tõrjes. Ja kolmandaks on ta väga hea tooraine veini- ja likööritööstuses. Koirohu abil valmistatakse selliseid mõrusid jooke nagu vermut ja absint. Eks need ole samasuguse toimega, nagu enamik alkohoolseid jooke, kuid koirohi mõjub nende jookide liigsel tarbimisel mürgina. Nii võivad tekkida lihaste krambid, peavalu ja isegi pöördumatud ajukahjustused. Seetõttu on mitmetes Euroopa riikides absindi valmistamine keelatud, näiteks Saksamaal, Prantsusmaal ja Šveitsis. Samadel põhjustel ei või liialdada ka koirohuga ravimisel. Kindlam on seda teha arsti ettekirjutuste kohaselt.

Targa inimese käes mõistlikult kasutades võib aga koirohust saada imerohi. Koirohutee tõstab söögiisu, vähendab soole- ja maogaase, teeb seedimise korda ja kõrvaldab kõhulahtisuse või pideva kõhukinnisuse. Samuti saab koirohust abi maksahaiguste ja ainevahetushäirete korral ning ta kaotab ka halva suuleha. Koirohtu on kasutatud sooleparasiitide väljaajamiseks ja uriinierituse soodustamiseks, vahel isegi abordi esilekutsumiseks. Just aborti tehes ongi kõige sagedamini satutud eluohtlikusse seisundisse, rasedatele on koirohu tarvitamine vastunäidustatud. Koirohu vänge lõhn on aga ergutava toimega. Nii võib juba üpris vanadest ürikutest lugeda, et kui tahetakse pikemat rännakut ette võtta, siis tuleb väsimuse peletamiseks kingadesse koirohtu raputada.