Saaremaa
robirohi
(Rhinanthus
osiliensis)
Saaremaa robirohtu võivad botaanikud pidada üheks meie uhkuseks. Ta ei kasva ühelgi teisel maal kui Eestis. Kuid ega meilgi ta just tavaline taim ole: kes Saaremaal pole käinud, see teda looduses ka näinud pole. Ja isegi Saaremaal kasvab ta vaid lääneosas, eriti Viidumäe looduskaitsealal.
Saaremaa robirohi on looduskaitse all (LK II kategooria), tema meeliskasvukohtadeks on lubjarikkad allikasood. Peale allikasoode võib teda leida ka niisketelt niitudelt. Kuna ta on eelkõige niiskemate kasvukohtade taim, siis on tema säilimise üheks peatingimuseks, et kasvukohti ei kuivendataks. Saaremaa robirohu ja teiste Lääne-Saaremaa haruldaste taimeliikide kaitseks ongi Viidumäe looduskaitseala loodud.
Kuivendustööd ei ole ainsad saaremaa robirohtu ohustavad tegurid. Teiseks oluliseks ohuks on kasvukohtade võsastumine ja kinnikasvamine. Õnneks on saaremaa robirohu seemned varustatud kileja tiivakesega, mille abil need saavad levida uutele aladele või kunagistesse kasvukohtadesse tagasi.
Mille poolest erineb ta teistest meie robirohtudest?
Mille poolest erineb saaremaa robirohi teistest meie robirohtudest? Kogu saaremaa robirohi on tihedalt kaetud näärmekarvadega. Näärmekarvad on nii vartel, lehtedel, õietupel kui viljadel, isegi kroonlehtedel. Samas ei ole need kõik ühesugused. Kollastel kroonlehtedel on need imepisikesed, kuid see-eest väga tihedalt üksteise kõrval. Pikemad näärmekarvad on varre ülemises osas, eriti õietuppedel. Suurem osa saaremaa robirohu karvadest on valged ja nende tipul pole sugugi lihtne leida näärmevedelikuga täidetud põiekest. See on vaid veidi paksenenud ja erineb värvuselt ülejäänud näärmeosast ainult veidi.
Ka saaremaa robirohi poolparasiit nagu teised robirohud. See tähendab, et tema enda juured on küllaltki tagasihoidlikud. Samas kasvavad aga neist juurtest välja erilised abivahendid, mille abil taim saab kinnituda teiste taimede juurtele. Allikasoode ja niitude kaaselanikest ammutab ta viimaste valmistatud toitaineid ja saab ise niimoodi kergema vaevaga läbi. Võib-olla tänu teiste nõrgestamisele ongi saaremaa robirohtu tema kasvukohtades, vähemalt kaitsealal, vahel üpris hulgaliselt.