Sanglepp
(Alnus glutinosa)
must lepp, emalepp, soolepp, seatamm

Sanglepp on Eesti niiskete metsade, jõeservade ja puisniitude tavaline asukas. Tihti võime teda kohata ka madalsoos. Niiskus teda ei hirmuta, samuti mitte külm, mis võib niisketel aladel tavalisest sagedamini esineda. Kuid ta ei talu liigset varju ja kaua seisvat põhjavett. Istutada tasub teda vaid viljakale mullale, sest mujal ei saavuta sanglepp oma täit hiilgust.

Sanglepp on omapärane ja kahtlemata ilus puu. Hästi torkab silma tema tumepruun või hallikas, vahel peaaegu must ja väga paks koor. Selle järgi on ta oma teise nime saanud: must lepp. Erinevalt meie teisest lepast, hallist lepast, kasvab ta tõeliseks puuhiiglaseks, kel võib jämedust olla niipalju, et kaks meest ei ulatu ümbert kinni võtma ja kõrgust ligi 30 meetrit. Kaunis on ka tema tumeroheline läikiv lehestik. Lehtede järgi on teda lihtne eristada hallist lepast. Nimelt on sanglepal lehetipp tömp või sageli isegi sisselõikega, halli lepa leht aga terava tipuga, umbes nagu kasel.

Kui sangleppa lähemalt silmitseme, näeme, et kuigi lepp pole okaspuu, on tal siiski käbid, õigemini, käbitaolised emasõisikud. Neid käbisid on ka ravimina kasutatud. Väikeste tumepruunide käbide sees on viljad, pähklikesed, mis on vaevalt paari millimeetri suurused ja lendavad seetõttu õige kergelt tuulega jõeveele, ujuvad kaugemale ja sobivas kohas idanevad. Isasõied on pikkade rippuvate urbadena, mida paljud on märtsikuus tuppa toonud ja pärast kirunud, miks kõik kollast tolmu täis on. Sanglepp on kasutusel ka haljastuses

Sanglepal on huvitavaid kaaselanikke. Näiteks elavad temagi juurtel õhulämmastikku siduvad bakterid nagu liblikõielistel - nii teeb lepik mulla viljakamaks kui see oli enne. Osa linde söövad meelsasti urbi - õietolm meeldib lindudele.

Sanglepa puitu on võrreldud kameeleoniga. Kui tüvi maha saagida, võib näha, et puu on ilus säravvalge, kuid mitte kauaks - õige pea muutub see kollakaks, siis oranžikaks, seejärel tumeoranžiks, lõpuks tuleb juurde ka roosasid ja lillasid toone. See näitab, et puidus on mitmeid huvitavaid värvaineid, mida inimesed juba ammu kasutama õppisid. Peale selle leidsid nad sanglepa ka naha parkimiseks sobiva olevat. Peale kõige muu on sanglepp tuntud vastupidava niiskuskindla ehitusmaterjalina, temast valmistatakse vineeri ja mööblit. Lepa halgudega suitsutatakse nii kala kui liha: sanglepp annab suitsulihale või -kalale kauni läike ja hea maitse. Lõpuks võib teda ka niisama kütteks kasutada, kuid kes seda raatsib, sest igast puuhalust võib ka midagi huvitavad nikerdada, kuna must lepp sobib pehme ja hästi töödeldava puidu tõttu selleks suurepäraselt.