Eestikeelne nimi harilik toomingas
Ladinakeelne nimi Prunus padus L.
Rahvapärased nimed tumilgas, tuum, toom, meied
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda roosõielised, perekonda toomingas.
Eluvorm Mitmeaastane heitlehine lehtpuu, tihedas metsas sageli põõsakujulisena. Ühekojaline. Kõrgus kuni 16 m.
Õis Õied 10-12 cm pikkustes rippuvates kobarates. Valged, tugeva uimastava lõhnaga, viietised, kellukja õiepõhjaga. Õiekate kaheli. Õitseb mai lõpul ja juuni algul.
Vili Läikivmust luuvili, kerajas, läbimõõt 0,7-0,8 cm, suure seemnega, viljaliha roheline, söödav. Valmivad augustis ja septembris, levivad lindude abil.
Leht Piklikelliptilised terava tipuga, teravsaagja servaga, sulgroodsed vahelduvad lihtlehed. Paljad, veidi kortsulised, pealt tumerohelised, alt helerohelised, pikkus 4-10 cm ja laius 2-6 cm. Leheroots kuni 1,5 cm pikk, punakas ja lehelaba lähedal kahe suure tumepunase näärmega.
Vars Tüvi rohkesti harunev, koor mustjashall, tuhm, läbimõõt kuni 40 cm. Noored võrsed läikivad ja oliivrohelised, hiljem muutuvad punakaspruunideks, iseloomulike valkjaskollaste kriipsudega. Koorel, puidul kui ka lehtedel on iseloomulik vänge lõhn ja maitse. Pungad näivad triibulised, sest soomused on tumepruunid, kuid soomuste servad on helepruunid.
Maa-alune osa Keskmiselt arenenud sammasjuurestik.
Paljunemine Paljuneb peamiselt seemnetega, kuid uueneb ka kännu- ning juurevõsust.
Levik ja ohtrus Levinud väga laialt Euroopas ja Aasias, Himaalajas tõuseb maksimaalkõrgusele: 3600 m, samuti sisse viidud Põhja-Ameerikasse. Eestis tavaline.
Kasvukoht Võsastikes, kuuse-lehtpuu segametsades, jõe- ja ojakallastel, metsaservades, eelkõige salu- ja lodumetsades, puisniitudel. Harilikult alumises puurindes või põõsarindes. Eelistab niiskemaid, kuid liikuva põhjaveega viljakate muldadega kasvukohti. Külmakindel. Noorelt varjutaluv, vanemas eas muutub valguselembeseks. Võrdlemisi aeglase kasvuga.
Koht ökosüsteemis Toomingal esineb kahjuritest näiteks toominga-võrgendikoi. Kuulub pinnast parandavate liikide hulka, lehed sisaldavad rohkesti mineraalaineid (lämmastikku, kaaliumi, kaltsiumi) ja kõdunevad kiiresti.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Puit kollakaspruun, pehme, sitke, kasutatakse põllumajanduses ja tisleritöödes. Lehed sisaldavad rikkalikult C-vitamiini. Nii lehed, õied kui ka koor eritavad rikkalikult fütontsiide. Peamine on siiski dekoratiivne tähtsus, eriti ilus kevadisel õitsemise ajal. On olemas roosade õitega ja täidisõielisi vorme. Vilju kasutatakse ravimina. Teed juuakse eelkõige kõhulahtisuse korral. Lehtedest ja õitest tehtud tee on palavikuvastase toimega. Rahvameditsiinis on kasutatud ka koort.
Sarnased taimed Kuigi Eestis kasvab pärismaise liigina ainult üks toomingaliik, harilik toomingas, ja paari võõramaist võib harva kohata aedades, kasvab Eestis sellegipoolest ohtralt toominga lähisugulasi. Viimasel ajal paigutavad taimesüstemaatikud toominga ploomipuu (Prunus) suurde perekonda. Ploomipuu perekonda kuuluvad lisaks tuntud viljapuudele ka näiteks kreegid ja paljud teised, kohalikest liikidest juba mainitud toomingas aga ka laukapuu. Suur ja segane kamp! Kõigi nende silmapaistev ühine tunnus on luuvili, ploomitaoline vili.