Eestikeelne nimi harilik karusammal
Ladinakeelne nimi Polytrichum commune Hedw.
Rahvapärased nimed käolina
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub klassi lehtsamblad, sugukonda karusamblalised, perekonda karusammal.
Eluvorm Kahekojaline, kuni 40 (50) cm pikkune, tumeroheline, veidi läikiv igihaljas püsik.
Leht Lineaalsüstjad, kuni aluseni teravsaagja servaga, jäigad, läbipaistmatud. Pika läikiva kollaka või valkja tupeosaga, varrest eemaldunud ja tagasikäändunud, kuivalt rohkem tipu poole suunatud. Värvuselt tumerohelised. Pikkus kuni 12 mm. Leherood lai, ja kaetud kõhtmisel pinnal alusest tipu suunas paiknevate liistakutega.
Vars Püstine või tõusev, väga tugev, mitteharunev. Pikkus 20-40 (50) cm, vahel enamgi. Risoidideta või ainult alusel väheste risoididega.
Paljunemine Paljuneb eostega. Eoskupar on 4-6 kandiga, noorelt üleni kuldkollase karvase tanuga kaetud, alaosas sissenöördumise läbi eristuva kettataolise kaelaosaga,  küllaltki pika (6…12 cm) punase harjase otsas. Eosed idanevad soodsates tingimustes ja moodustub eelniit. Eelniidist arenevad isas- ja emastaimed, kes moodustavad sugurakke. Seemnerakud ujuvad emastaime juurde ja viljastavad munaraku. Seejärel areneb harjas eoskupraga ja arenguring algab otsast peale.
Levik ja ohtrus Laia levilaga, kasvab pea kõigil mandritel. Eestis sage.
Kasvukoht Niisketes soo- ja arumetsades, rabas ning sooniidul. Tavaliselt lubjavaesel pinnasel, mõnikord ka liivastes kohtades.
Koht ökosüsteemis Rabastumise üks kindlamaid tundemärke. Ilmub esmalt niiskematesse lohkudesse. Mitmetele putukatele talvitumis- ja elukohaks.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Kasutatud korvide punumisel, madratsitäiteks. Leotist on kasutatud palavikualandajana ning põletiku vastaseks raviks, omab antibiootilist toimet.
Sarnased taimed Kaunis karusammal. Väiksem, varjulembesem, kasvab varjukates okas- ja segametsades, harvem kõduga kaetud kividel.