Mutt

Liiginimi eesti keeles Mutt
Liiginimi ladina keeles Talpa europea L.
Rahvapärased nimetused Mutt
Kehamõõtmed Tüvepikkus 11...16 cm. Saba pikkus 2...4 cm
Kehamass 60...130 g
Levik Levikuala kogu mandri-Eestis, kuid puudub lääne saartel - Saaremaal, Hiiumaal, Muhus. Levinud Lääne- ja Kesk-Euroopas, Inglismaal, Aasias.
Arvukas Üsna arvukas
Elupaik- ja viis Elupaiga valimisel on oluline küllaldane toiduhulk mullas, mõõdukas niiskus ja reljeef. Seetõttu eelistab elada erinevate elupaigatüüpide piirialadel (metsaserv, lagendik, jõgede, ojade kaldaaladel). Ohtralt elab neid ka kultuurmaastikualadel - kuivadel puisniitudel, parkides, võsastikes, heina- ja karjamaadel ning aedades. Maasisese eluviisiga, maapinnale tuleb harva. Uuristab pikki maa-aluseid käikusid, mis lähtuvad pesakambrist. Käigud on vajalikud toidu püüdmiseks ja ühendusteedeks kaugemate käikude vahel. Aktiivne ööpäev läbi, eriti öösel. Tegutseb aastaringselt, ka talvel. Talveperioodi üleelamiseks kogub ta varusid - vihmausse (muudab need liikumatuks närviganglioni läbihammustamise teel).
Toitumine Eranditult loomne. Vihmaussid, putukad ja nende vastsed. Saagiks langevad ka hiired, karihiired, rotid, konnad, sisalikud, maod jt.
Sigimine Jooksuaeg märtsis-aprillis. Poegib üks kord aastas. Pesakonnas 3...8 poega.
Areng Tiinus kestab 40 päeva. Pojad sünnivad maikuus. Vastsündinud on abitud, pimedad ja karvadeta. Poegade pikkus on ligikaudu 3 cm, kehamass 2,2...2,7 g. Emasloom imetab poegi piimaga 1 kuu, siis nad hakkavad ise toitu hankima. Suguküpsus saabub kümnekuuselt. Eluiga 3...5 aastat.
Koht ökosüsteemis Looduslikud vaenlased on nirk, kärp, metsnugis, ronk, vares, toonekurg, kassikakk. Inimene kütib karusnaha saamiseks. Tekitab inimesele kahju, uuristades käike peenardesse, närides läbi kõik ettejuhtuvad taimejuured. Kompenseerib selle aga mitmesuguste kahjurputukate hävitamisega ja mulla kobestamisega.
Ohustatus ja kaitse Ohustab häirimine elupaikades ning taimekaitsevahendite kasutamine, varem ka küttimine karusnaha saamise eesmärgil. Ei ole looduskaitse all.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti imetajate süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate imetajate liiginimekiri