Mutt

Liiginimi eesti keeles Euroopa mutt
Liiginimi ladina keeles Talpa europea
Suurus Tüvepikkus 11-16 cm, saba 2-4 cm. Kaal 65-130 g.
Levik ja arvukus
Levinud Euroopas Suurbitanniast Uuraliteni. Levila põhjapiiriks on Kesk-Soome, lõunapiiriks Balkanimaad. Mandri-Eestis tavaline ja arvukas, kuid saartel puudub.
Elupaik ja eluviis Maa-aluse eluviisiga, kaevab pikki tunnelisüsteeme. Eelistab inimmõjuga maastikke - aiad, pargid, heina- ja karjamaad, samas asustab ka metsi. Muld peab olema mõõdukalt niiske. Toitumiskäigud tavaliselt 1-5 cm sügavusel, talvel sügavamal. Rajab pesakambri 10-70 cm sügavusele, vooderdab selle maapinnalt kogutud taimeosadega. Pesakamber on ümbritsetud käikude süsteemiga.
Toitumine Loomtoiduline. Põhitoiduks vihmaussid, sööb ka putukaid ja nende vastseid, tigusid ja väikeseid selgroogseid. Kogub toiduvarusid, halvates vihmaussid oma toksilise süljega.
Sigimine Aastas on üks pesakond. Jooksuaeg aprilli lõpus või mai alguses. Tiinus kestab 30-40 päeva, pesakonnas on 2-7 poega.
Kasv ja areng Pojad on sündides karvutud ja pimedad. Silmad avanevad 3-nädalaselt. Nende eest hoolitseb vaid emasloom ja imetamine kestab 4-5 nädalat. Pärast seda lahkuvad noorloomad ema tunnelisüsteemist. Suguküpsus saabub järgmisel kevadel. Tüüpiline eluiga looduses 3-5, maksimaalselt 7 aastat.
Koht ökosüsteemis Looduslikeks vaenlasteks on rebane, kärplased, metssiga ja röövlinnud.
Ohustatus ja kaitse Ei ole Eestis looduskaitse all ning on nii meil kui ka rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi soodsas seisundis olev liik. Ohustada võivad põuad ja üleujutused. Varem on mutte kütitud karusnaha pärast, kuid tänapäeval tehakse seda minimaalselt. Inimesed vaenavad mutti aedadesse tungimise tõttu.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti imetajate süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate imetajate liiginimekiri