Põldlõoke

Liiginimi eesti keeles Põldlõoke
Liiginimi ladina keeles Alauda arvensis L.
Rahvapärasid nimesid Lõoke, kiur.
Kehamõõtmed Keha pikkus ligi 18 cm, tiib 10,3...11,7 cm.
Kehamass Kehamass ligi 80 g.
Levik Eestis on põldlõoke üldlevinud, mujal maailmas on liik levinud palearktilises regioonis Atlandi ookeanist Vaikse ookeanini, samuti Põhja-Aafrikas.
Elupaik ja -viis Põldlõoke on väga sage haudelind peaaegukõigis lagemaastiku elupaikades - niitudel, laialdastel metsaväludel ja metsaservadelgi, eriti meelsasti aga põldudel (teravilja- ja heinapõllud). Elutseb ka steppides ja kinnistatud liivaaladel poolkõrbetes. Päevase eluviisiga, algul viibivad saabuvad linnud salkades, mõne päeva pärast jagunevad paaridesse.
Ränne Oma leviala põhjapiirkondadest rändab talveks ära, lõunapoolsetele aladel on paikne. Talvituvad Lääne-Euroopa maades, Aasia lõunaosas ja Põhja-Aafrikas. Saabuvad pesapaikadesse varakevadel pärast esimeste lumevabade laikude teket, isegi veebruari lõpus; massiliselt märtsi lõpus. Lahkuvad oktoobri lõpuks. Rändab päeval, veidi enne päikeseloojangut laskuvad maapinnale, kuhu jäävad kogu ööks.
Toitumine Toitub maapinnal, otsides toitu taimedelt nii kõrgelt kui nokk ulatub. Kevadel ja suve esimesel poolel otsivad peamiselt putukaid, suve teisel poolel ja sügisel seemneid.
Pesitsemine Pesa on üsna kohev ja rohmakas korvike, tehtud kuivadest kõrtest; paikneb pinnaselohus. Pesa sisekiht on pehmem ja peenem. Kurnas on tavaliselt 3...5 muna, see on täis aprilli lõpus või mai algul. Suve jooksul veel ka teine kurn, mil esimene pesakond on juba lennuvõimeline.
Areng Kurna haub emalind 14 päeva. Pojad on pesas tavaliselt 10 päeva, siis lahkuvad pesast ja jooksevad ringi, lennata veel ei oska. Umbes nädala toidavad vanalinnud veel poegi, siis saavad pojad iseseisvaks.
Koht ökosüsteemis Põldudel elutseva liigina hävitavad palju põllutaimede kahjureid. Samuti on konkurendiks põllunärilistele, korjates mahapudenenud teri, samuti sööb umrohuseemneid, olles inimesele igati kasulik lind.
Ohustatus ja kaitse Ei ole looduskaitse all.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri