Õõnetuvi

Liiginimi eesti keeles Õõnetuvi
Liiginimi ladina keeles Columba oenas
Rahvapäraseid nimesid Melekas, meigas, meos, uudut, utulind
Kehamõõtmed Kehapikkus 29-36 cm, tiibade siruulatus 60-66 cm, kaal 250-300 grammi.
Kehamass Keskmiselt 250-320 grammi.
Levik Levinud peaaegu kogu Euroopas, puududes vaid põhjapoolseimatelt aladelt. Samuti on levinud Lääne-Aasias ja Loode- Aafrikas. Eestis esineb hajusalt. Talvitusalad Lääne- ja Lõuna-Euroopas.
Arvukus Eestis pesitseb 500-1000 haudepaari.
Elupaik
Eelistab suuremal osal levilast mosaiikseid või avatud maastikke, sageli leidub teda just metsa ja avamaastiku piirialadel. Kindlasti peab pesapuistus kasvama vanu puid, milles leidub sobivaid pesaõõnsusi. Pesitsevad kõige sagedamini vanades musträhni pesaõõnsustes, aga näiteks Hiiumaal asustavad ka pealt õõnsaid elektriposte.
Ränne Rändlind. Saabub Eestisse märtsis. Sügisränne algab septembris, enamik on lahkunud oktoobri lõpuks, kuid üksikuid õõnetuvisid kohatakse ka talvel (peamiselt Saaremaal ja mujal Lääne-Eestis).
Toitumine Taimtoiduline, toitub puude ja rohttaimede seemnetest, marjadest, noorest rohust.
Pesitsemine Pesaõõnsuseks sobib näiteks vana rähni pesaõõnsus, ent parema puudumisel võib oma pesa rajada ka kõrgelt murdunud haava tüvetüükale. Nagu tuvidele kombeks, muneb ka õõnetuvi oma pessa 2 valget muna. Mune hauvad mõlemad vanalinnud 21-23 päeva. Poegi toidetakse neli nädalat ja hiljemalt toitmise lõpuks on pojad lennuvõimelised.
Ohustatus ja kaitse Kuulub kaitsealuste liikide III kategooriasse. Õõnetuvi ohustab intensiivne põllumajandus, mis vähendab toidurikkust, ning metsaraie, mille käigus raiutakse vanu õõnsaid puid. Õõnetuvi ei ole jahilind, kuid sellest hoolimata langeb neid jahimeeste saagiks igal aastal küllaltki palju. Looduslikest vaenlastest ohustavad nugised ja suuremad kullilised.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri