Hallvares

Liiginimi eesti keeles Hallvares
Liiginimi ladina keeles Corvus cornix
Rahvapäraseid nimesid Varene, kaaga, vaak, jaak, nonn, hahkvares, hallivativares, hallivatimees, vana hall, hall jaak, tolgus, tolkvares, korbus, sarvnina, raagus, ehmik, lepaotsapoiss, va kalts, viruvares, kesavares.
Suurus Kehapikkus 44-51 cm, tiibade siruulatus 84-100 cm, kaal 410-675 grammi.
Levik Levinud Ida-Euroopast kuni Uuraliteni. Euroopas esineb Iiri- ja Šotimaal, Skandinaavias ja alates Saksamaast - lääne pool on mustvares (Corvus corone), keda nüüd peetakse eraldi liigiks. Levila lõunapiiriks on Põhja-Iraan ja Niiluse äärsed alad.
Arvukus Eestis pesitseb 40 000 - 70 000 haudepaari.
Elupaik
Pesitseb väga erinevates elupaikades, nagu pargid ja kalmistud, põldudevahelised puuribad ja metsatukad, taluõued, metsaservad, vahel ka paneelmajade juures üksikpuudel, väikestel meresaartel, rannas.
Ränne Paigalind.
Toitumine Kõigesööja. Sööb teiste lindude munasid, närilisi, surnud loomi, inimeste toidujäätmeid, vilja, selgrootuid, kahepaikseid, roomajaid jne.
Pesitsemine Kuivanud puuokstest ning sulgede ja taimestikuga vooderdatud pesa ehitatakse kõrgele puu otsa, harvemini “renoveeritakse” vana pesa. Emaslind muneb aprillis pessa 4-6 muna, mida haub 17-19 päeva. Tavaliselt toidab isaslind sel ajal emast. Peale poegade koorumist toidavad neid mõlemad vanalinnud. Pojad saavad lennuvõimeliseks 32-36 päevaselt. Peale lennuvõimeliseks saamist toidavad neid vanalinnud veel pea sügise alguseni -- algul tihedamini, hiljem mõned korrad päevas. Esimest korda pesitsevad noorlinnud 2-aastaselt. Varestel on 1 kurn aastas.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu kaitsealuste liikide hulka. Liik on soodsas seisundis ja väga suure arvukusega. Ohustab vaid inimesepoolne vaenamine.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri