Hallvares

You need Plug-In support

Varese hääl

 

Hallvares

Hallvares on künnivaresega umbes sama suur, kuid lihtsasti eristatav kahevärvilise sulestiku järgi. Tema kere on määrdunud-helehall, tiivad, saba, pea, kurgualune ja pugualune aga mustad.

Kui varem arvati hallvares ja mustvares mõlemad ühe vareseliigi alamliikideks, siis tänapäeval peetakse neid erinevateks liikideks. Laias laastus elavad hallvaresed Ida- ja mustvaresed Lääne-Euroopas ning levilad kattuvad suhteliselt vähe. Hallvarese levila läänepiir algab Ida-Saksamaalt, kuid neid leidub ka Iirimaal, Šotimaal ja Skandinaavias. Idapiir ulatub Uurali mäestikuni Venemaal. Eestis on hallvares ühtlaselt levinud arvukas haudelind. Hallvaresed on paigalinnud.

Hallvares on lind, kes saab hakkama väga erinevates oludes. Seda peegeldavad nende väga erinäolised elupaigavalikud, mis sageli kattuvad inimasulatega. Neid leidub parkides ja kalmistutel, põldudevahelistes puuribades ja väiksemates metsatukkades, taluõuedel, metsaservadel, vahel ka paneelmajade juures üksikpuudel. Hallvaresed ei puudu isegi väikestelt meresaartelt või rannalt. Sama mitmekesised nagu nende elupaigad, on ka nende toidulaud. Hallvares on kõigesööja, kes võib kõhutäiteks näpata teiste lindude mune, püüda närilisi, konni või sisalikke, nokkida korjustelt liha, sobrada inimese jäätmetes, süüa vilja jne.

Kaaslase otsimine algab hallvarestel märtsi lõpus ning pesa ehitatakse valmis aprilli alguseks. Vahel võetakse pärast mõningasi parandustöid kasutusele ka vana pesa, kuid sageli leiavad vanad varesepesad kasutust hoopis teiste lindude poolt, kes ise pesa ei ehita, näiteks osad röövlinnud. Pesa ehitatakse kõrgele puu otsa. See on valmistatud kuivanud puuokstest ja vooderdatud sulgede ja pehmemate taimeosadega. Emaslind muneb sinna 4-6 muna ja haub neid 17-19 päeva. Tavaliselt toob isaslind sel ajal emasele toitu. Pärast poegade koorumist toidavad neid mõlemad vanalinnud. Lennuvõimestumine toimub 32-36 päeva vanuselt. Pärast seda abistavad vanalinnud poegi toidu leidmisel veel sügise alguseni - algul pea kogu aeg, hiljem juba ainult mõned korrad päevas. Noorlinnud pesitsevad esimest korda 2-aastaselt. 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri