Vaenukägu

Liiginimi eesti keeles Vaenukägu
Liiginimi ladina keeles Upupa epops
Rahvapäraseid nimesid Toonetutt, pasknära, paskraag, paskrääk, pasatraat, pähkliõhk, sitane rästas, paskrästas, karjalind, tututaja, laanekukutaja, uputaja kägu, surmakägu, toonikägu, vainukägu. Osad nimed on ühised hallrästaga.
Suurus Kehapikkus 25-29 cm (sh nokk 4-5 cm), tiibade siruulatus 44-48 cm, kaal 70-85 grammi.
Levik Laialt levinud Euraasias ja Aafrikas. Euroopas pesitsevad linnud talvituvad Aafrikas, vähesel määral Lõuna-Euroopas. Euroopa levila on 19. sajandi jooksul kahanenud lõuna suunas ja liik on regulaarse pesitsejana kadunud Rootsist, Taanist, Hollandist, Belgiast. Eestis haruldane haudelind.
Arvukus Eestis pesitseb 5-20 haudepaari.
Elupaik ja -viis Kuivadel karjamaadel, harvem raiesmikel või jõeorgude kuivadel niitudel. Kõnnib kiirel sammul maapinnal, võib ka puutüvedel ronida. Lennul meenutab suurt kirevat liblikat, vehib tihedalt laiade tiibadega. On üpris arglik, juba õhus lendav pääsuke võib ta maapinnale lösakile kohutada, tutt harali ja nokk püsti. Lõhnab halvasti. Paarid püsivad ilmselt kogu eluaja.
Ränne Rändlind. Talvitub vastavalt pesitsusareaalile Aafrikas või Lõuna-Aasias. Saabujaid kohatakse aprilli keskpaigas. Sügisel nähakse rändavaid isendeid augustist oktoobrini ja üksikud hilinejad novembris.
Toitumine Putuktoiduline, toiduks nii vastseid kui valmikuid. Toidu hangib sõnnikuhunnikutest ja ka pinnase ülakihtidest.
Pesitsemine Suluspesitsejana kasutab pesakohana puuõõnsusi, pesakaste, kiviaedu, puuhunnikuid, ehitisi, varemeid, liivapaljandite koopaid jm õõnsaid paiku. Pesa on kasimata ja halvasti lehkav. Emaslind muneb 5-7, harva kuni 12 muna, mida haub 17 päeva. Isaslindu lubatakse haudumises osalema alles haudumise lõpuosas. Pojad kooruvad udusulgedega ja püsivad pesas 22-24 päeva kuni pärissulgede tekkimiseni. Pere toitub koos veel pesa läheduses ligi nädal aega, jättes seejärel piirkonna maha.
Ohustatus ja kaitse Kuulub kaitstavate liikide III kategooriasse. Ohustab intensiivpõllumajandus, mis hävitab maastiku mitmekesisuse ja vähendab suurte putukate arvukust. Osades piirkondades on ohuteguriks ka linnujaht.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri