Ahtalehine villpea
(Eriophorum angustifolium)
vilbed, valge pea, jänesesaba, ilves, kalevitutid

Ahtalehine villpea on meil tavaline taim, kuid tupp-villpeast siiski vähem levinud. Ta kasvab niisketel niitudel ja hõredates soistes metsades, samuti ka madalsoodes. Tupp-villpeal ja ahtalehisel villpeal pole just raske vahet teha. Tupp-villpeal on iga varre tipus vaid üks pähik, ahtalehisel aga tavaliselt kolm kuni viis. Neid kahte liiki saab raskusteta eristada ka siis, kui õisikuvarsi pole. Tupp-villpea moodustab tiheda mätta ja tema lehed on niitjad, kuni millimeetri laiused. Ahtalehine villpea kasvab hõreda muruna, tema lehed on lapikud, 3-5 millimeetrit laiad.

Hoopis raskem on ahtalehist villpead eristada meie kahest teisest villpealiigist: laialehisest ja saledast villpeast. Seda ei saagi teha ilma taimele ligi astumata. Nende liikide määramiseks peate näpud appi võtma. Kõigepealt rullige sõrmede vahel leitud villpea vart. Kui ta on kandiline, siis pole tegu ahtalehise villpeaga. Teiseks võtke sõrmede vahele pähikuid kandvad raod. Kui need on karedad, siis on päris kindel, et tegu pole ahtalehise villpeaga. Ahtalehise villpea vars on ümmargune, ruljas, pähikraod aga siledad ja lapikud. Kõigil neil kolmel liigil on ühel varrel mitu pähikut. Teistest vähem levinud on sale villpea.

Ahtalehine villpea õitseb mais või juunis. Sel ajal pole tal ilusaid pikki valgeid karvu veel ollagi. Ta paistab rohkem hoopis kollaka või hallikana. Kollakas on ta siis, kui tooni annavad pähikus olevad tolmukotid, mis on päris kollased. Enamasti näib pähik siiski hallikana, sest nii õite kattelehed kui ka pähiku kandelehed on hallikad. Kandelehed on nagu väikesed kilejad soomused, mis ei tundu üldse elavatena. Erinevalt tupp-villpea õite kattelehtedest on ahtalehise omad enamasti pruunikad.

Inimese jaoks ahtalehisel villpeal erilist tähtsust ei ole. Vaadakem talle kui ühele kenale niiskete niitude ja soode kaunistajale. Inimese jaoks ahtalehisel villpeal erilist tähtsust ei ole. Peamiselt vaadakem talle kui ühele kenale niiskete niitude ja soode kaunistajale.