Tupp-villpea
(Eriophorum vaginatum)
mustapea, valgepea, sootups, ilvespea

Tupp-villpea on valgete villkarvaste pähikutega lõikheinalistest meil kõige tavalisem ja ilmselt ka kõige kergemini äratuntav taim. Piisab vaid teadmisest, et ta on ainuke villpea, kelle varre tipul on vaid üks villatutt. Üks õisik iga varre kohta on ka jänesvilladel, kuid nende õisikud on ju palju-palju õrnemad ning taimedki väiksemad.

Tupp-villpea kasvukohtadeks on niisked paigad, kus kasvab vähem või rohkem ka turbasammalt. Villpeadest on see liik kahtlemata kõige olulisem turba moodustaja. (Pane tähele, et turvast ei moodusta ainult turbasamblad vaid ka õistaimed, kui neid on koosluses piisavalt palju ja nad surres täielikult ei lagune.)  Seega omab tupp-villpea mõneti ka majanduslikku tähtsust.

Inimese jaoks on ta ennekõike taim, kes annab rabadele teada-tuntud ilme. Sageli võime lagedatel rabadel või väheste puudega rabastuvates metsades tupp-villpead näha massiliselt. Kõik kohad on valgeid tutte täis! Valgetest karvastest tuttidest on tulnud ka taimeperekonna nimi, villpea.

Miks on aga nime ette, eesnimeks, pandud “tupp”? Et seda teada saada, peab uurima vart. Varrelehti tupp-villpeal õieti ei ole. Küll on aga varrel üks või kaks lehelabata põisjat lehe tuppe. Lisaks on maapinnal vanade lehtede jäänuseid, vanade lehtede tuppesid.   

Juurmiste lehetuppede keskelt kasvavad välja tupp-villpea sirged ja jäigad lehed. Esmapilgul paistavad need vartena, millel õisikut otsas ei ole. Kui lähemalt uurida, siis on kitsastel, kuni millimeetrijämedustel lehtedel ja vartel erinevused siiski olemas. Varred on tupp-villpeal enam-vähem ümarad, lehed aga teravate servadega, kandilised. Lehtede kandid on karedad, vars on aga sile, madalate pikivagudega.

Kui oleme rääkinud tupp-villpea õisikust, siis peame enamasti silmas tema viljatutti, äraõitsenud õisikut, milles on osaliselt säilinud ka õie osad. Kes tahab tupp-villpea õitsemist näha, peab rabasse minema juba aprillis või mai alguses. Sel ajal õisikutes pikki valgeid karvu ei ole. Karvade asemel paistavad silma väikesed hallikad õite kande- ja kattelehed. Kollaseks teevad tupp-villpea õisikud õitsemise ajal tolmukad.