Eestikeelne nimi harilik käopäkk
Ladinakeelne nimi Lathraea squamaria L.
Rahvapärased nimed lehmarohi, maarasvad, neiuking, härjahammas
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda soomukalised, perekonda käopäkk.
Eluvorm Mitmeaastane ühekojaline parasiitne klorofüllita rohttaim. Taime kõrgus õitsemisel kuni 30 cm.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega kuni 1,7 cm pikkused longus õied. Nii tupp kui kroon liitlehised. Tupp on neljatipmeline, kellukjas, roosakaslilla, näärmekarvane. Kroon on kahehuuleline, putkjas, ilma karvadeta. Krooni ülahuul on punakas ja alahuul valkjas. Sigimiku alusel on soomusekujuline nektaarium. Emakakael on pikk, ulatub kroonist välja. Õied moodustavad pika ühekülgse kobara, asetsevad kandelehtedeta raagudel, õite alusel on lillad kandesoomused. Kobara tipp on enamasti raagus. Õitseb aprilli lõpust juuni alguseni. Vahel jäävad õied maa alla ja seemnealgmeid viljastavad sama õie tolmuterad.
Vili Tupega ühepikkune kupar. Seemneid on palju, nad on ümmargused, umbes 1 mm suurused. Seemnete värvus värskelt hallikas, hiljem tumenevad ja muutuvad pruunikaks.
Leht Lehed on muundunud väikesteks lihakateks soomusteks, mis asetsevad varrel vahelduvalt.
Vars Maapealne vars on jäme ja mahlakas, näärmekarvane, värvuselt punakas.
Maa-alune osa Risoom on mahlakas, roosa, harunenud, tihedalt kaetud lühikeste laiade soomustega. Risoomiharude läbimõõt on kuni 1 cm. Risoom kinnitub peamiselt sarapuude või leppade juurtele ja ammutab viimastest toitaineid.
Paljunemine Paljuneb seemnetega.
Levik ja ohtrus Levinud peaaegu kogu Euroopas, kuid ka Väike- ja Kagu-Aasias ning Põhja-Aafrikas. Eestis esineb paiguti.
Kasvukoht Kasvab seal, kus leidub peremeestaimi: sarapikes ja lepavõsades, eelkõige salumetsades.
Koht ökosüsteemis Taim on täisparasiit ja ei saa kasvada ilma peremeestaime abita. Peremeestaimedeks on sagedamini sarapuu ja lepp (Euroopas lõunapool pöök).
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Ei oma majanduslikku tähtsust. Söödaväärtus on madal. Vanarahvas on kasutanud taime keedist “lehmade kiirelt sünnitama panemiseks”.
Sarnased taimed Iseloomuliku lihaka üldkuju ja roosa värvi tõttu meenutab käopäka väljanägemine enam seent või looma kui taime. Lõuna-Euroopa metsades võib kohata ka teisi käopäka liike, kes võivad olla nii roosad kui näiteks kiiskavlillad.