Eestikeelne nimi kevadine seahernes
Ladinakeelne nimi Lathyrus vernus (L. ) Bernh.
Rahvapärased nimed kurelääts, metshernes, ussiernes, imetlemiserohi
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda liblikõielised, perekonda seahernes.
Eluvorm Mitmeaastane suvehaljaste maapealsete osadega ühekojaline rohttaim. Kõrgus 20-50 (60) cm.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega õied. Liitlehine tupp on kuni 9 mm pikk. Kroon punakas- või sinakaslilla, vahel roosa, pärast õitsemist sinine. Puri 15-16 mm pikk, äraspidimunajas, pügaldunud tipuga. Laevuke kaardunud, purjest tunduvalt lühem. Õied longus, asuvad (2-) 3-5- (8-) kaupa kaenlasisestes kobarates. Õitseb aprillist juuni alguseni. Putuktolmleja.
Vili Lineaalsed varrest eemalehoiduvad ja külgedelt kokku surutud karvadeta kaunad, pikkus 3,5-4,5 cm. Neis on 8-10 kerajat siledapinnalist pruuni seemet, mis valmivad alates juuni lõpust. Seemne läbimõõt 3-4 mm, need pole söödavad.
Leht Paarissulgjad köitraagudeta liitlehed, millel on tavaliselt 3, harvem 2 või 4 paari sulglehekesi. Leherootsud on renjad. Sulglehekesed piklikmunajad kuni elliptilised, pikalt teritunud, ogatipuga, pealt tume-, alt sinakasrohelised ja läikivad, servadel lühiripsmelised. Pikkus (3) 4-8 cm ja laius 1-4 cm. Abilehed on munajad, teritunud tipuga, poolnoolja alusega. Õierao alusel võib esineda vaevalt märgatav harjasjas kõrgleht.
Vars Maapealne vars on püstine, kandiline, enam-vähem paljas, lihtne või sagedamini ülemises osas harunenud.
Maa-alune osa Risoom on jäme ja harunenud, kuid võsundeid ei moodusta. Kergematel muldadel moodustub pikk külgharudega peajuur, raskematel rohkesti lisajuuri.
Paljunemine Paljuneb seemnetega. Vegetatiivselt laieneb risoomiharude abil.
Levik ja ohtrus Levinud Kesk- ja Lõuna-Euroopas, Skandinaavias, Lääne- ja Ida-Siberis, Väike-Aasias ja Põhja-Aafrikas. Eestis sage.
Kasvukoht Kasvab varjukates leht- ja segametsades, võsastikes, eelistades parasniiskeid suhteliselt viljakaid muldi, eelkõige salumetsataim, aga kasvab ka puisniitudel põõsastikes.
Koht ökosüsteemis Õisi tolmeldavad putukad saavad rikkalikult nektarit. Paljudele taimtoidulistele loomadele on maapealne osa toiduks.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Suve keskpaigani väärtuslik söödataim metsakarjamaadel. Teda söövad meelsasti kõik koduloomad. Sisaldab rikkalikult valke. Hea meetaim. Dekoratiivse taimena (eriti kevadel õitsemise ajal) on väärtuslikuks ilutaimeks. Rahvameditsiinis on kasutatud ravimtaimena.
Sarnased taimed Kevadine seahernes on üks neist, keda on võrdlemisi keeruline kellegagi ära vahetada. Kuna tal puuduvad mitmed sageli seahernestele omased tunnused - tiivuline vars, köitraod, roniv kasvuviis, väikeste lehekestega liitleht - on võib-olla pigem keeruline ära tunda õiget perekonda. Aga ka ühestki teises perekonnas pole kevadise seahernega sarnaseid taimi.