Eestikeelne nimi hall kogelejarohi
Ladinakeelne nimi Berteroa incana (L. ) DC.
Rahvapärased nimed hullutõberohi, nurmelill
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda ristõielised, perekonda kogelejarohi.
Eluvorm Kaheaastane ühekojaline rohttaim, vars alusel sageli puitunud. Kõrgus 10-70 cm.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega õied. Tupplehed kitsasmunajad, karvased. Kroonlehed kitsalt äraspidisüdajad, tipul kuni poole ulatuses sügava sisselõikega, valged. Õied on koondunud tihedasse kobarõisikusse. Õieraod karvased. Õitseb maist augustini. Putuktolmleja.
Vili Ovaalsed kuni 8 mm pikkused lapikud ja karvased kõdrakesed, millel on kuni 3 mm pikkune emakakaela jäänus. Seemned ovaalsed, tumepruunid, peaaegu siledad.
Leht Enam-vähem terveservalised lihtlehed, kinnituvad varrele vahelduvalt, tähtkarvade tõttu hallikad. Esinevad nii juurmised kui varrelehed. Juurmised on äraspidimunajad, rootsulised, 2,5-8,5 cm pikad ja 0,5-1,5 cm laiad. Varrelehed süstjad, alusel lühikeseks rootsuks ahenevad.
Vars On püstine, alumises osas tihti puitunud, harunenud, värvuselt hallikas või violetne, kaetud tähtkarvadega.
Maa-alune osa Tugeva peajuurega, kuid nõrkade külgjuurtega sammasjuurestik.
Paljunemine Paljuneb seemnetega.
Levik ja ohtrus Levinud peaaegu kogu Euroopas, kuid kohati ka Lääne- ja Ida-Siberis, Kesk-, Väike- ja Kagu-Aasias ning Põhja-Ameerikas. Eestis üpris tavaline, Lõuna-Eestis sage, tihti esineb massiliselt, vähem Saaremaal ja Kesk-Eestis.
Kasvukoht Kasvab teeäärtel, jäätmaadel, põldudel, raudteedel, aga ka nõmme- ja palumetsas, pärisniidul. Eelistab kuivi ja päikesepaistelisi kasvukohti.
Koht ökosüsteemis Võõrliik. Tolmeldavad putukad saavad rikkalikult nektarit. Seemned on toiduks mõnedele lindudele, kogu taime maapealne osa taimtoidulistele loomadele.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Seemnete abil kiiresti paljunev umbrohi. Meetaim, lõunapoolsetel aladel on mesilaste tarbeks ka kultiveeritud. Lehed sisaldavad rikkalikult vitamiini C, seemned on õlirikkad.

Sarnased taimed

Kõigi võrdlemisi hõlpsalt segiaetavate ristõieliste hulgas on hall kogelejarohi üks paremini äratuntavaid. Väga iseloomulik on lehtede ja varte hall värv. Hõbehalle taimi on loomulikult teisigi. Et mitte sugukonnaga eksida, kontrolli üle õie tunnused: ristõielistel on kroonlehti alati neli ja õitest areneb piklik kõder või veidi lühem kõdrake.