Eestikeelne nimi kollane karikakar
Ladinakeelne nimi Anthemis tinctoria L.
Rahvapärased nimed harakaninn, karakagara, koldsed ärtsmed, kollane kanapasalill
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda korvõielised, perekonda karikakar.
Eluvorm Kahe- kuni mitmeaastane ühekojaline rohttaim. Kõrgus (25) 30¼60 (75) cm.
Õis Õied moodustavad pikaraolise korvõisiku, mille läbimõõt on 2,5¼4 cm. Korvõisikud asetsevad varreharudel üksikult, neil on ka 3- või 4-realine villkarvane üldkatis. Korvõisiku serval on tumekollased keelõied, keskel samavärvilised putkõied. Keelõitel on kuni 1,2 (1,5) cm pikkune naast. Keelõied on ühesugulised emasõied ja putkõied on mõlemasugulised. Seemned arenevad nii putk- kui ka keelõitest. Mõnikord võivad keelõied puududa. Õitseb juulist septembrini.
Vili Tume- või kollakaspruunid ristlõikes rombikujulised ahenenud alusega umbes 2 mm pikkused seemnised, millel on tipul kitsas kilejas ääris. Viljad valmivad septembris.
Leht Sügavalt kaheli sulgjagused, vaid alumiselt küljelt tihedalt karvased rootsutud lihtlehed. Lehehõlmad on süstjad, 2 (3) mm laiused, terveservalised või vahel üksikute saagjate hammastega või sügavamate sisselõigetega, heleda ogatipuga. Lehtede pikkus 1¼5 (7) cm ja laius 0,8¼3 (4) cm.
Vars Vars on püstine, harunemata või ülemises osas harunenud, vähem või rohkem karvane.
Maa-alune osa Lühikesel risoomil on küllaltki palju narmasjaid ja harunevaid lisajuuri. Liivasel pinnasel võib kasvatada sügavale ulatuva tugeva sammasja juurestiku.
Paljunemine Paljuneb seemnetega.
Levik ja ohtrus Levinud peaaegu kogu Euroopas, eriti massiliselt Skandinaavias. Eestis tavaline, sagedam kasvab Põhja-Eestis. Levib inimese abiga kultuurtaimede seemnete hulgas.
Kasvukoht Kasvab meil peamiselt umbrohuna põldudel (sagedamini ristiku- ja kesapõldudel), tee- ning metsaservades, kultuurrohumaadel ja pärisniitudel. Eelistab kuivemat ja lubjarikast mulda.
Koht ökosüsteemis Õisi tolmeldavad putukad saavad nektarit.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Põlluumbrohi, kuid sobib ka kasvatamiseks iluaedades. Õitsemise ajal on väga dekoratiivne, kaunis kiviktaimlates ja püsilillepeenardel. Hea lõikelill. Taimest saab valmistada ka sidrunkollast värvainet ning putukamürki. Teda on kasutatud ravimtaimena.