Eestikeelne nimi kolmisruse
Ladinakeelne nimi Bidens tripartita L.
Rahvapärased nimed ruskmed, kakshammas, tigane, porilill, oja kold
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda korvõielised, perekonda ruse.
Eluvorm Üheaastane ühekojaline rohttaim. Kõrgus (5) 15-75 cm. Värvuselt tumeroheline, sageli läikiv.
Õis Õied moodustavad püstise korvõisiku, mille läbimõõt on 0,6-1,2 (1,5) cm. Õied on mõlemasugulised, putkjad, kollased kuni pruunikad, harva esineb õisiku serval ka kollaseid ühesugulisi keelõisi. Õisiku üldkatise lehed on süstjad, rohtjad ja väga sarnased tavalistele varrelehtedele. Korvõisikud asetsevad varreharude tippudes üksikult või mõnekaupa koos. Õitseb juulist septembrini, vahel oktoobrini.
Vili Lapikud küllaltki teravate ja karedate kantidega külgedelt kokkusurutud seemnised, mille tipul on 2-3 (4) jäika harjast. Levivad loomade abil.
Leht Sügavalt 3- või 5-jagused kuni hõlmised vastakud lihtlehed, ülemised ka vahel terved, peaaegu süstjad. Lehe tipmine hõlm on teistest suurem ja sageli omakorda sulgjalt lõhestunud. Leheserv on jämedahambaline. Lehtede pikkus on 3-7 cm ja laius kuni 4 cm. Leheroots tiivuline, kuni 2 cm pikkune.
Vars Püstine, küllaltki tugev, sageli juba alusel harunenud, paljas või hõredalt karvane vars. Värvuselt enamasti pruunikaspunane.
Maa-alune osa Taimel on narmasjuurestik.
Paljunemine Paljuneb seemnetega.
Levik ja ohtrus Väga laia levilaga liik: kasvab peaaegu kogu Euroopas, Lääne- ja Ida-Siberis, Kaug-Idas, Ida- ja Ees-Aasias, Põhja-Ameerikas ja Austraalias. Eestis tavaline.
Kasvukoht Kasvab meil veekogude kallastel, ajutiselt üleujutatavatel aladel, lompides ja turbaaukudes: lammi- ja lodumetsas, lammi- ja sooniidul, harvem madalsoode servades või umbrohuna niisketel põldudel ja aedades.
Koht ökosüsteemis Taime viljad on varustatud haakjate harjastega, mille abil need kinnituvad mööduvate loomade ja inimeste riiete külge. Nii levib taim loomade ja inimese kaasabil.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Ravimtaim, tugeva põletiku- ja allergiavastase toimega. Lehti on pika aja jooksul kasutatud skrofuloosi (laste näärmetuberkuloos) ravimiseks. Vanne tehakse nahahaiguste ja allergiliste nähtude puhul. Tee on ka rahustava ja uriinieritust soodustava toimega, korrastab seedimist ja suurendab isu. Taim sisaldab rikkalikult lima-, mõru- ja parkaineid, mõningal määral eeterlikku õli.
Sarnased taimed Eestis kasvab kolme liiki ruskmeid, kellest üks on haruldane ja levib ainult Peipsi rannikul, teised kaks on tavalised. Lisaks kolmisrusele on üsna tavaline longus ruse, kelle üldine ilme ja kasvukoht on kolmisrusele sarnane. Lehed on longus rusel lõhestumata, õisikud on iseloomulikult longus ja sageli silmapaistvate kollaste keelõitega. Kolmisrusel on keelõisi väga harv.