Kollane võhumõõk
(Iris pseudacorus)
kalmus, iiutited, kuremõõk, paosaksad

Kõik veidigi lilledest lugupidavad inimesed tunnevad kindlasti kaunist aialille – iirist. Tegelikult on nimi “iiris” tuletatud selle taime ladinakeelsest nimest, kuid tal on olemas ka ilus eestikeelne nimetus. Botaanikud on iirisele rahvapärastest nimetustest lähtuvalt pannud nimeks aed-võhumõõk. Sellel ilusal enam kui kolmekümne tuhande sordiga aia-ilutaimel on aga olemas ka looduslikud sugulased. Meie looduses leiduvad neist siberi ja kollane võhumõõk. Mõlemad nad on väga ilusate suurte õitega. Siberi võhumõõga õied on sinised, kollase võhumõõga omad kollased. Teise erinevusena on siberi võhumõõga lehed väga kitsad, vaid umbes poole sentimeetri laiused, kollase võhumõõga omad aga laiad, üks-kaks sentimeetrit.

Kui kollane võhumõõk on meil küllaltki tavaline taim, siis siberi võhumõõk on hoopis haruldasem. Kuna ilusate õite tõttu ähvardab viimast liigne korjamine, siis on ta võetud looduskaitse alla. Kollane võhumõõk looduskaitse all ei ole. Kollasel võhumõõgal on küll palju kasvukohti, kuid enamasti ei esine ta kuskil massiliselt. Kui toote selle taime koduaeda kasvama, siis jätke ikka osa taime loodusesse kasvama. Muidu võib ka see liik ohustatud taimede nimekirja sattuda. Õigem oleks korjata tema seemneid ja neid aeda külvata. Seemned on küllaltki suured, kuid idanevad terve aasta. Seega peate ühtlasi ka kannatust varuma.

Kuna kollane võhumõõk on soode ja niiskete niitude ning metsade taim, siis peaks talle ka iluaias niiskema kasvukoha leidma. Nii sobib ta hästi tiikide ja kraavide kaldaid kaunistama. Kollaseid võhumõõku saab paljundada niisamuti nagu ilutaimi iiriseid. Selleks tuleb üles kaevata taime jäme vaoline risoom. Selle peal on näha kohad, kust uus taim on tulemas. Igast sellisest kohast võib kasvada kiiresti tihe võhumõõgapuhmas. Risoomile kasvavad alla ka tugevad lisajuured.

Võhumõõkade risoom on suur ja tugev, temast saab valmistada musta värvainet. Kuid seesama must aine on ka mürgine, sööbiva toimega. Nii tekitavad võhumõõga risoomid ja juured värskelt suus ja kurgus rasket põletikku. Kuivatamisel mürgine aine laguneb. Kollase võhumõõga seemneid on segatud mõrkja maitse tõttu vaestel aegadel kohvi hulka.