Siberi võhumõõk
(Iris sibirica)
sinivõhumõõk, sinine kalmus, siniluht, kukepüks

Eesti looduses ei kasva kuigi palju suursuguse välimusega lilli. Enamik meie tavalistest lilledest on küll armsad, kuid kuidagi mittesobilikud tähtsatel pidupäevadel kinkimiseks. Kõne alla võiks tulla vaid mõned käpalised, kuid need on ju kõik looduskaitse all. Siberi võhumõõk on samuti üks selline iludus, kes sobiks lõikelilleks. Oma kauniste tumesiniste või lillakate õrnade õite ja sihvakate varte ning lehtedega annab ta ilmselt silmad ette ükskõik millisele teisele meie looduse lillele, täiesti julgelt võib ta võistelda ka nelkide ja roosidega. Kuid oh õnnetust, ka tema on võetud looduskaitse alla. Teda ei tohi ei korjata ega müüa, ka mitte enda koduaeda kasvama tuua. Loomulikult ei või teda ka mitte mingil muul moel kahjustada ja tema kasvukoht peab jääma selliseks nagu ta kogu aeg on olnud.

Siiski ei tasu veel meelt heita. Siberi võhumõõga võib leida paljudest koduaedadest. Iga aasta augustis või septembris valmivad neil aga seemned, mis tuleks juba sügisel maha külvata. Kui te aia peremehelt ilusasti küsite, siis saate siberi võhumõõga ka enda aeda kasvama. Vahel müüakse tema seemneid lillepoes. Peale seemnetega paljundamise võib võhumõõga endale saada risoomi tükeldamise teel. Siis tuleb jälgida, et teie tükil oleks piisavalt palju juuri ja pungi uute varte kasvatamiseks. Risoome võiks jagada-tükeldada kevadel. Risoomi ühest kohast teise viimisel peab arvestama, et siberi võhumõõga juured suudavad ilma niiske pinnaseta vähe elada ja taim võib kuivada.

Siberi võhumõõgast kui ilusast aiataimest rääkides peab ütlema, et ilusad ei ole mitte ainult tema õied, vaid kogu taim. Siberi võhumõõk kasvab suurte puhmikutena, mille läbimõõt võib aias olla isegi üle meetri. Siberi võhumõõga puhmas koosneb ilusatest sihvakatest umbes poole sentimeetri jämedustest lehtedest.

Kuna siberi võhumõõk on niiskete kasvukohtade taim, siis sobib ta ka aias kõige enam tiikide ja teiste veekogude kallastele. Samadesse kohtadesse sobib ka meie taine looduslik võhumõõk, kollane võhumõõk. Viimasel on palju laiemad ja tugevamad lehed ning kollased õied. Neil liikidel on veel ka selline erinevus, et kollase võhumõõga õied on täiesti lõhnatud, siberi võhumõõga omadel on aga õrn meeldiv lõhn. Selle lõhna abil leiavad ka mesilased tema õied üles ja saavad taimest oma kasu.