Eestikeelne nimi harilik konnarohi
Ladinakeelne nimi Alisma plantago-aquatica L.
Rahvapärased nimed vesilill, havirohi, mets resid, ojalill, koerakeelerohi
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda konnarohulised, perekonda konnarohi.
Eluvorm Mitmeaastane ühekojaline vee- või kaldataim. Kõrgus (5) 10-70 (100) cm. Kogu taim sisaldab piimmahla.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega kolmetised õied, asuvad peenikestel 1-2 cm pikkustel raagudel. Tupplehed kuni 3 mm pikkused, munajad, teravatipulised, kileja servaga, värvuselt rohelised. Kroonlehed on valged, alusel kollakad, vahel välisküljelt roosakad, tupplehtedest pikemad, varisevad suhteliselt varakult. Õied on koondunud suurde püramiidja kujuga hõredasse pöörisesse. Igal pöörise männasel on 3-8 haru. Õisiku harunemiskohtadel on pruunikad kandelehed. Õitseb juunist augustini.
Vili Vili on viltune äraspidimunajas 2-3 mm pikkune seemnis. Üksikud seemnised on liitunud palju suuremaks ebakorrapäraselt kolmnurkse kujuga koguviljaks. Osaviljad asetsevad selles ringina ja nii on koguvilja keskosa õõnes. Seemnised on varustatud õhurikka koega, mis soodustab nende levimist vee abil.
Leht Terveservalised puhasrohelised lihtlehed. Kõik lehed on juurmise kodarikuna. Maismaavormil on lehed munajad, ümardunud või veidi südaja alusega, enam-vähem labapikkuse rootsuga, kaarroodsed. Noorte taimede lehed on aga paelataolised, rööproodsed. Madalas vees kasvavatel taimedel on leheroots labast selgesti pikem ja sageli esinevad ka kitsad rööproodsed ujulehed. Puhast veevormi taim ei moodusta.
Vars Vars on püstine, alumises osas jämenenud ja õisikuosas männasjalt harunenud.
Maa-alune osa Risoom on lühike, kuid jäme, arvukate narmasjate lisajuurtega.
Paljunemine Paljuneb seemnetega.
Levik ja ohtrus Levinud laialt kogu Euroopa ja Aasia parasvöötmes, Austraalias, Põhja-Ameerikasse sisse toodud. Eestis kõikjal sage.
Kasvukoht Kasvab jõgede ja järvede kallastel ning ka ojades ja kraavides, tiikides. Esineb nii maismaavormina kui ka madala vee vormina, päris veesisene kasvuvorm puudub.
Koht ökosüsteemis Võib kasvad nii vees kui ka kaldal, osa siseveekogude kaldataimestikust.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Rahvameditsiinis kasutatud ravimtaimena. Jäme risoom on tärkliserikas ja küpsetatult söödav. Värskelt on enamikule kariloomadele mürgine, kuivades aga mürgisus kaob. Kogu taim sisaldab mürgist, nahka ärritavat ja ville tekitavat piimmahla.
Sarnased taimed Hariliku konnarohi on võrdlemisi eriilmeline taim, kes teiste Eestis kasvavate taimedega eriti segamini ei lähe. Võib-olla on huvitav teada, et samasse perekonda kuulub Eestis teinegi liik, väike konnarohi, kes levib peamiselt Peipsi lähedal ja eristub harilikust konnarohust väiksema kasvu ja oluliselt kitsamate lehted poolest. Väike konnarohi on looduskaitse all (II kategooria).