Harilik linnurohi
(Polygonum arenastrum)
muru, maalaserohi, kirburohi, niseldusain, õuehein, searohi

Harilik linnurohi on maainimestele hästi tuntud taluõue taim. Linnurohi on kolinud ka linnadesse suurte majade hoovidele. Sageli näeme teda just kõige tallatavamatel kohtadel. Tallamist taluvana saab linnurohi jalgradadel ja teeservadel väga hästi segamatult vohada. Samas aitab inimene ka mõnevõrra tema seemnete levimisele kaasa.

Linnurohud on tatra sugulased. Kui olete tatraputru söönud, siis meenutage nüüd, millised nägid välja tatratangud. Enam-vähem samasugused nurgelised on ka linnurohtude seemned, ainult et nad on mõnevõrra väiksemad. Hariliku linnurohu viljad on mustjaspruunid või väikese punaka helgiga, kuid neid ümbritseb veel heledam õiekate. Nii et ärge laske ennast vilja värvusest petta, taime määramisel on see vahel vajalik.

Miks on aga taime nimeks “linnurohi”? Seepärast, et tema maapealsed osad on üheks meelistoiduks lindudele, ka kõigile kodulindudele. Samas on ta väärtusliku söödana hea ka teistele koduloomadele ja ega viimased tast ära ei ütle. Kanadele meeldib eriti nokkida just linnurohu pisikesi valkjasroosasid õiekesi. Need oleksid tema jaoks nagu väikesed maitsvad putukad. Linnurohu maapealsed osad sisaldavad mitmesuguseid kasulikke aineid ja sobivad nii ka inimestele toiduks.

Rohkem kasutame aga linnurohtu siiski ravimtaimena. Ta on eelkõige soolade ainevahetuse korrastaja, lahustab neerudes, põies või sapipõies tekkinud kivikesi. Kuid linnurohust valmistatakse rohtusid ka päris ravimitööstuses. Need ravimid aitavad näiteks mitmesuguste sisemiste verejooksude puhul. Linnurohutee vähendab veresoonte lupjumist ja kaotab suminad peas. Kuid tema teega ei tohi liialdada, sest sel juhul võivad hakata lahustuma ka küünte ja hammaste soolad ning need lagunevad. Nii oleks normaalne juua päevas kuni üks klaasitäis linnurohuteed. Klaasi keeva vee kohta tuleks võtta teelusikatäis kuivatatud linnurohuürti. Ürdiks nimetatakse taime maapealset ülemist osa koos õitega. Juua tuleks linnurohuteed jahutatult lonkshaaval terve pika päeva jooksul.