Merikapsas
(Crambe maritima)
mere kapsad, merekaapsud

Kõik on söönud kapsast, meie tavalist valget peakapsast. Kuid igaüks ilmselt ei tea, et ka meie looduses kasvab üks täiesti söödav kapsas. Tõsi küll, teda nimetatakse merikapsaks. Samuti ei ole tema maitse nii suurepärane kui valgel peakapsal. Maitselt on ta küllaltki kibekas, ent siiski söödav, tahab lihtsalt harjumist. Samas on tema lihakates lehtedes peidus mitmeid kasulikke toitaineid ja vitamiine. Eriti tasuks aga esile tõsta merikapsa lehtede kõrget B1-vitamiini taset. Korralikult merikapsataimelt võib aastas saaki lõigata kolm või neli korda.

Nagu taime nimest arvata, kasvab ta mererandadel, vaid sellises kohas, kus ta juurtega merevee kätte saab.

Et sobivaid kasvukohti liialt vähe ei oleks, on merikapsal arenenud juurestik väga tugevaks. Tema väga jäme ja tugev peajuur võib tungida küllaltki sügavale, kui vaid soolase vee kätte saaks. Kuid ega merikapsas ka igal meie mererannal kasva. Eelkõige on ta Lääne-Eesti mandri ja saarte rannikute taim. Kellele aga merikapsa maitse väga meeldima hakkab, see võib proovida merikapsast ka koduaia peenral kasvatada.

Nüüd oleme rääkinud mitmesugustest merikapsa omadustest, kuid pole veel üldsegi juttu teinud taime välimusest. Ära tunda pole aga teda ilmselt kellelgi keeruline. Üldkujult meenutab ta kapsast, kes elab teisel aastal ja kasvatab parajasti seemneid. Tal on küllaltki tihe suur kobarõisik, milles on lugematul arvul valgeid õisi. Kuid peamine, mis teeb ta sarnaseks ka peakapsaga on lõhna ja maitse kõrval lahtede värvus. Merikapsa lehed on täiesti sinakashallid. Huvitav on ka see, et üheltki merikapsa osalt ei leia me ühtegi karva, neid lihtsalt polegi seal.

Kui merikapsas kõlbab söögiks inimestele, siis ilmselt ka paljudele koduloomadele. Vastavaid katseid pole aga praegu veel eriti tehtud ja nii ei leia me kuskilt ka merikapsa põldu. Küll on ta aga kosutavaks suutäieks mõnele mererannikul rändavale taimtoidulisele loomale. Täiesti arvestatav on merikapsas ka meetaimena. Seda kahel põhjusel. Esiteks on tal tohutult palju õisi ja teiseks sisaldab igaüks neist rikkalikult nektarit. Sobivaid putukaid tolmeldama ja nektariga maiustama meelitab merikapsas tugeva õielõhnaga.

Selline see meie looduslik kapsas on. Kes ei ole veel proovinud, see tehku seda.