Eestikeelne nimi merikapsas
Ladinakeelne nimi Crambe maritima L.
Rahvapärased nimed mere kapsad, merekaapsud
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda ristõielised, perekonda krambe.
Eluvorm Mitmeaastane ühekojaline lihakas põõsakujuline rohttaim. Kõrgus kuni 1 m.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega lõhnavad õied. Tupplehed ellipsjad, kuni 6 mm pikad. Kroonlehed valged, laiuvad, peaaegu ümarad, väga lühikese naastuga, kuni 9 mm pikad ja 6,5 mm laiad. Õied on koondunud väga suurde sarikjasse õisikusse, asuvad kuni 1,5 cm pikkustel raagudel. Õitseb juunis ja juulis, putuktolmleja.
Vili Kuni 1,7 cm pikkune, püstiselt veidi kaldu asetsev kõdrake, mille sees valminult vahesein puudub. Alumine viljalüli meenutab lühikest vart, ülemine on peaaegu kerajas, nelja pikirooga, tugev. Seemned on hallikaspruunid, karedad, asuvad S-kujulistel seemneväätidel.
Leht Suured lihakad munaja kujuga sinaka kirmega lihtlehed. Alumised pikarootsulised, koos rootsuga kuni 65 cm pikkused, kuni 40 cm laiad. Ülemised lehed on väiksemad, lühirootsulised. Leheserv hõlmine, ebaühtlaselt hambuline, kurruline.
Vars Varred harunevad rikkalikult.
Maa-alune osa Juur on väga jäme ja harunev, annab arvukalt maa-aluseid roomavaid võsundeid.
Paljunemine Paljuneb nii seemnetega kui ka vegetatiivselt maa-aluste roomavate juurevõsundite abil.
Levik ja ohtrus Levinud Läänemere, Musta mere ja Atlandi ookeani Euroopa rannikul kuni Kesk-Rootsini. Eesti esineb kohati, peamiselt läänerannikul, ka saartel, Põhja-Eestist on teada vaid üksikuid leiukohti.
Kasvukoht Kasvab klibusel ja kruusasel rannal, rannaniidul, kohtades, kus juured ulatuvad soolase mereveeni.
Koht ökosüsteemis Tolmeldavad putukad saavad rikkalikult nektarit. Osadele taimtoidulistele loomadele toiduks.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Noori lehti ja võsusid võib tarvitada toiduks nii toorelt kui keedetult, kuid maitselt on valgest peakapsast kibedam. Mõnel pool kasvatatakse ka aedades. Lehed sisaldavad rikkalikult B1-vitamiini, seemned õli. Hea meetaim. Sobiks katsetamiseks loomasöödana.