Eestikeelne nimi maamõõl
Ladinakeelne nimi Geum urbanum L.
Rahvapärased nimed maamööl, maovõlg, krässid, öörabatsehein
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda roosõielised, perekonda mõõl.
Eluvorm Mitmeaastane suvehaljas ühekojaline rohttaim. Kõrgus 30¼70 cm.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega püstised õied, läbimõõt ~1,5 cm. Asuvad pikkadel peentel õieraagudel varre ja selle harude tippudes. Tupplehed laiuvad, peale õitsemist käänduvad tagasi, rohelised. Kroonlehed kahvatukollased, laiuvad. Õiepõhi karvane, õieraag rohkete udemete, pikkade harali karvade ja näärmekarvadega. Õitseb juunist augustini. Putuktolmleja.
Vili Äraspidimunajad karvased pähklikesed on koondunud kerajaks nutiks. Vilikonna ülemised viljad karedamate karvadega kui alumised. Levivad loomade abil.
Leht Esinevad nii juurmised kui ka varrelehed. Juurmised on pikarootsulised, katkestunult paaritusulgjad, 1¼3 paari tipu suunas suurenevate sulglehekestega. Tipmine leheke suurem, tavaliselt 3¼5-hõlmaline. Varrelehed lühirootsulised, kolmejagused kuni kolmehõlmalised. Abilehed on suured, varreümbrised, serval suurte sisselõikunud hammastega.
Vars Maapealne vars on püstine, õõnes, lühikeste udemete ja pikkade karedate karvadega kaetud, harunenud.
Maa-alune osa Risoom on tugev.
Paljunemine Peamiselt seemnetega, aga ka vegetatiivselt risoomi abil.
Levik ja ohtrus Levinud laialt Euraasia ja Põhja-Ameerika parasvööndis, lõunasse kuni Põhja-Aafrikani, Väike- ja Kesk-Aasiani. Eestis tavaline, mõnel pool harv, teisal küllaltki sage.
Kasvukoht Võsastikes, hõredates metsades ja teeservadel, laane- ja salumetsas.
Koht ökosüsteemis Tolmeldavad putukad. Vilju levitavad loomad.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Risoom sisaldab roosuhkrut, tärklist, park- ja värvaineid, vähemal määral eeterlikke õlisid. Viimaste tõttu on kasutatud maitseainena, aroom meenutab nelki. Taime on kasutatud ravimina ja kasvatatud sel eesmärgil kultuuris. On toniseeriva toimega. Rahvameditsiinis on kasutatud näiteks kõhulahtisuse, skrofuloosi ja malaaria puhul. Noored lehed sisaldavad rohkelt C-vitamiini, neid kasutatakse salatina.