Maamõõl
(Geum urbanum)
maamööl, maovõlg, krässid, öörabatsehein

Maamõõl ei kasva nii suurte kogumikena kui ojamõõl, kuid tavaline on ta siiski kogu Eestis. Ojamõõlaga ta segi ilmselt ei lähe, muidugi kui taimed õitsevad. Ojamõõla õied on tumepunased ja longus, maamõõla aga kollased ja püstised. Hoopis rohkem võib maamõõla ära segada meie kolmanda mõõlaliigiga, püstmõõlaga. Temalgi on õied kollased, püstised ning täiesti harilikud. Kuid püstmõõla õied on alati pooleteisest sentimeetrist suuremad, maamõõlal aga väiksemad. Selliseid üpris pisikesi õisi jõuavad kanda peened õieraod ja nii ongi need maamõõlal pikad ja peened, ehkki tihedalt karedate karvadega ja pehmete udemetega kaetud. Püstmõõla õieraod on tugevad, jämedad. Kui mõõlad ei õitse, siis on neil üpris raske erinevusi leida. Kogenum silm märkab väikesi vahesid lehtesid, kuid seda vahet peab ise kahte lehte võrreldes nägema. Seega, otsige kõik need taimed üles ja võrrelge ise. Püstmõõla võib leida Kagu-Eestis, mujal on teda vähem.

Erinevused on siiski ka viljades. Kui ojamõõla pähklikesed on pika kõvera konksuga, siis nende kahe teise liigi viljadel konksukest otsas ei ole, küll on nad aga karvased. Püstmõõla karvad on palju pikemad kui maamõõlal. Ka need pikad karvad on mõeldud loomade abil levimiseks. Nad jäävad küll veidi kehvemini möödujate külge kui ojamõõla konksukesed, aga siiski. Seemnete kõrval on maamõõlal varuks ka risoomi abil paljunemine.

Inimest aga huvitabki kõige rohkem just risoom. Ilmselt seepärast ongi tema nimi seotud sõnaga maa. Kõigepealt on huvitav maamõõla risoomi keemiline koostis. Ta sisaldab näiteks roosuhkrut, see on see meie kõige tavalisem lauasuhkur. Kuid palju häid omadusi annavad talle park- ja värvained ning eeterlikud õlid. Eeterlikud õlid on õlid, mis lõhnavad tugevalt ja iseloomulikult. Maamõõla juurtele annavad need ühe tuntud maitseaine, nelgi lõhna. Nelgi asemel ongi maamõõla risoom laia kasutust leidnud. Hea maitse loob ta nii hõrgutavates roogades, marinaadides kui ka õlles. Risoomil on leitud ka inimesi ergutav toime, mis on tingitud just neist samadest lõhnavatest ainetest. Kuid selline huvitava koostisega juurikas sobib kahtlemata ka ravimtaimeks. Temaga ongi ravitud näiteks kõhulahtisust. Rahvapärase nimega öörabatsehein käib kaasas tarkus, et teda tuleb tarvitada teena “öösiste äkiliste haiguste puhul”. Äkiliste haiguste all mõeldakse harilikult südamerabandust. Risoomi rohkete kasutusvõimaluste tõttu on maamõõla isegi põllu peal kasvatatud. Veidi lõikab inimene kasu ka sellise põllu maapealsetest osadest. Nimelt sobivad maamõõla noored vitamiinirikkad lehed hästi salatite valmistamiseks.