Eestikeelne nimi põldmagun
Ladinakeelne nimi Papaver dubium L.
Rahvapärased nimed kukelõtt, põldmoon, kukeheldaroos, tulilill
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda magunalised, perekonda magun.
Eluvorm Lühiealine ühekojaline (10) 26-60 (70) cm kõrgune harunenud või vahel harunemata rohttaim. Kogu taim sisaldab mürgist piimmahla.
Õis Õisi on taimel 2-14. Õie läbimõõt on 4,5-5 cm. Kroonlehed võivad olla kuni 2 cm pikad, helepunased või roosad, harvem valged. Tolmukaniidid on violetjad. Emakasuudme kiiri on 6-9. Õieraod on lidus, õiepungad aga eemalehoiduvate karvadega. Õitseb juunis ja juulis. Putuktolmleja.
Vili Äraspidimunajas kupar on alusel sujuvalt ahenev, suhteliselt peenike ja karvadeta. Seemned on 5-6 mm pikad, valmivad juuli lõpust augustini.
Leht Sulgjagused süstjate lehekestega lihtlehed.
Vars Püstine, vähe harunenud vars on 20-60 cm pikk, pikkade valkjate veidi karedate karvadega.
Maa-alune osa Väheharunev sammasjuurestik ulatub 8-10 cm sügavusele.
Paljunemine Paljuneb seemnetega, sageli inimese kaasabil.
Levik ja ohtrus Areaali põhiosa on Vahemere ümbruses, kuid esineb ka Skandinaavias, ka Kesk-, Lääne- ja Väike-Aasias. Tulnukana kogu Euroopas, ka Põhja- ja Lõuna-Ameerikas ning Austraalias. Eestis tavaline. Sagedam Lääne- ja Loode-Eestis, saartel.
Kasvukoht Kasvab umbrohuna põldudel, tulnukana jäätmaadel ja prahipaikadel. Eelistab liivakaid muldi, kasvab ka kaljudel ja hõredates metsades. Valgusnõudlik, kuivataluv.
Koht ökosüsteemis Vähetülikas umbrohi, sest esinemissagedus on harv. Levib sageli koos inimesega. Tolmeldavad putukad, sagedamini kimalased.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Umbrohuna vähetülikas. Piimmahl on mürgine. Dekoratiivne, kuid ilutaimena kasutatud harva.
Sarnased taimed Kõiki eesti looduses kasvavaid magunaliike kohtab enamasti inimmõjustel aladel. Aedadest loodusesse levivad sagedamini unimagun ja kukemagun, kes on suuremad taimed suuremate õitega. Põlluumbrohtudena kohtab sagedamini väiksemakasvulisi liiv- ja põldmagunat.