Eestikeelne nimi harilik sealõuarohi
Ladinakeelne nimi Scrophularia nodosa L.
Rahvapärased nimed atlahein, ehmatusenõges, lõualill, sapirohi
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda mailaselised, perekonda sealõuarohi.
Eluvorm Mitmeaastane ühekojaline suvehaljas rohttaim. Kõrgus (30) 40-160 cm.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega kahekülgselt sümmeetrilised õied. Nii tupp kui kroon on liitlehised. Tupp viie tömbi munaja tipmega, valge kileja äärega. Kroon tume-punakaspruun, kuni 1 cm pikkune, krooni putk rohekas. Krooni pikkus kuni 1 cm. Õied on koondunud pikaks (kuni 45 cm) püramiidjaks harunenud liitõisikuks. Nii õie- kui õisikuraod on kaetud peaaegu mustade näärmekarvadega. Õieraagude alusel on väikesed kõrglehed. Õitseb juunist septembrini. Putuktolmleja.
Vili Peaaegu kerajas teritunud tipuga karvadeta kupar. Värvus rohekaspruun, pikkus kuni 8 mm. Seemned elliptilised, tumepruunid.
Leht Munajad südaja alusega ja kahelisaagja servaga rootsulised lihtlehed. Pikkus 5-10 cm ja laius 2-10 cm. Õisikuteljel on pärislehtedest väiksemad süstjad kõrglehed.
Vars Püstine nelja terava kandiga enamasti paljas vars.
Maa-alune osa Risoom on harunemata lisajuurtega, muguljalt jämenenud.
Paljunemine Paljuneb seemnetega.
Levik ja ohtrus Levinud laialdaselt Euroopas, kuid ka Lääne- ja Ida-Siberis, Väike-Aasias, Põhja-Aafrikas ja tulnukana Põhja-Ameerikas. Eestis sage.
Kasvukoht Kasvab enamasti niiskemates salumetsades, metsa- ja kraaviservadel, aedades, karjamaadel.
Koht ökosüsteemis Tolmeldavad putukad saavad rikkalikult nektarit.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Pika õitsemisajaga väärtuslik meetaim. Kogu taim on ebameeldiva lõhnaga, mistõttu loomad teda eriti ei söö. Veistele ja hobustele on mürgine (kogu taim), kitsedele mõningatel andmetel täiesti ohutu. Lehtedes leidub küllaltki rikkalikult C-vitamiini. Varem laialt kasutatud ravimtaimena, kaasajal ei oma meditsiinis erilist väärtust. On kasutatud skrofuloosi, marutõve, mitmete nahahaiguste ja -löövete ning veel mõningate haiguste korral. Koguti ürti ja maa-aluseid osi. Laialt kasutatud sigade ravimisel.
Sarnased taimed Harilikul sealõuarohul on kõik maapealsed osad väga iseloomulikud ja taime tunneb hõpsasti ära nii lehtede, varte kui õite järgi. Tegelikult piisab ühest lehe tükist - hõõru see näppude vahel katki ja nuusuta. Nii vastikult haisevaid pärismaiseid taimi palju ei ole. Mets-nõianõges, punane leeder ja koerapöörirohi haisevad muidugi ka hullusti aga teistmoodi.