Värvmadar
(Galium boreale)
maitsed, maran, liikmerohi, kirbulilled

Värvmadar on tavaline madaraliik, kes eelistab lubjarikast pinnast ja kasvab seetõttu eriti ohtralt Lääne- ja Põhja-Eestis. Neis kohtades asuvad näiteks ka meie õhukesemullalised paepealsed. Paekivi on aga ju otsene lubjaallikas. Värvmadar on enamasti parasniiskete kohtade taim, kuid vahel võib teda leida ka veekogude kallastelt. Ladinakeelne liiginimetus boreale näitab tema levimist põhjapoolsetel aladel. Värvmadar kasvab eelkõige Euroopa ja Aasia arktilistel aladel kuni okasmetsade vööndi lõunapiirini, Kesk-Euroopas ja Kesk-Aasias esineb teda juba tunduvalt harvemini.

Värvmadar on üks meie sellistest madaratest, kellel on lehti varreümbrises männases vaid neli. Erinevalt teistest neljalehelistest taimedest on tema kitsad lehed kolme selge tugeva rooga. Värvmadara vars on tugev, enamasti seisab see kindlalt püsti, ehkki varre kõrgus võib ulatuda üle poole meetri. On veel mõned head värvmadara määramistunnused. Tema vars on selgelt neljakandiline ja kantide peal on karedad karvad.

Õied on madaratel väikesed, harilikult valged, koondunud suurteks rohkeõielisteks pööristeks. Sellised tüüpilised on ka värvmadara õied. Need on nii pisikesed, et värvmadarat kui üht tuntumat liiki on õigustatult nimetatud ka kirbulilleks. Õitest arenevad viljad on liikidel siiski erineva välimusega. Neid nimetatakse kaksikpähklikesteks: valmides lagunevad nad kaheks kõva kestaga pähklikeseks. Värvmadara viljad on üpris tihedalt kaetud karvadega, mille tipus on haagitaolised konksud. Nende abil on hea haakida mööduja külge. Ilmselt pole raske välja mõtelda, miks see vajalik on: nii levivad tema seemned emataimest kaugemale ja värvmadar vallutab uusi alasid.

Kuid ega laialt tuntud nime värvmadar ilma asjata ole taimele pandud. Tema juurtega punaseks värvitud riie ei karda ei pesemist ega pleekimist. Värvmadara mitmed nimed viitavad tema raviomadustele: liikmerohi, nikastushain, niseldushain. Tõepoolest on vanarahvas kasutanud teda ravimtaimena liigesehaiguste, nihestuste ja nikastuste ravimisel, peamiselt toimib ta põletikuvastaselt ja alandab paistetust. Mõningal määral on värvmadarat tarvitatud ka loomade ravitsemisel.