Eestikeelne nimi verev iminõges
Ladinakeelne nimi Lamium purpureum L.
Rahvapärased nimed punane imenõges, punane emanõges, kanepilill, kõrvik
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda huulõielised, perekonda iminõges.
Eluvorm Ühe- või kaheaastane, ühekojaline, ebameeldiva lõhnaga rohttaim. Kõrgus (5) 10-30 (40) cm.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega õied, nii kroon kui tupp liitlehised. Tupp putkjas, ligi 1 cm pikkune, naaskeljate tipmetega, lillakas. Kroon helepurpurpunane, vahel roosa, 1,2-1,7 cm pikk, välisküljel karvane. Krooni putk on peenike, sirge, siseküljel karvaringiga. Õied asuvad männastena varre ülemiste lehtede kaenlas. Õite kandelehed on ripsmelise servaga. Õitseb aprillist oktoobrini. Putuktolmleja.
Vili Äraspidimunajad, peaaegu kolmekandilised, hallikad pähklikesed, mille pinnal on väikesed valged väljakasvud. Pähklikeste pikkus 2-2,5 mm ja laius 1-1,3 mm. Seemneid ühel taimel400-1700.
Leht Lehed on munajad, rootsulised, peaaegu sõrmroodsed, täkilise või kahelitäkilise servaga kortsulised pehmed lihtlehed. Alumised lehed on ülemistest laiemad ja pikema rootsuga. Lehtede pikkus ja laius enam-vähem võrdsed, (0,5) 1-3 (4) cm.
Vars Taimel on sageli mitu vart, need on püstised või tõusvad, alusel harunenud, sageli pruunikad, enamasti paljad.
Maa-alune osa Juurestik on suhteliselt hästi arenenud.
Paljunemine Paljuneb seemnetega.
Levik ja ohtrus Levinud peaaegu kogu Euroopas, kohati Lääne- ja Ida-Siberis, kuid ka Ida- ja Väike-Aasias, Põhja-Aafrikas ning sisse viiduna Põhja- ja Lõuna-Ameerikas, Jaapanis ning Uus-Meremaal. Eestis sage.
Kasvukoht Kasvab peamiselt umbrohuna aedades ja põldudel, ka elamute ümbruses, jäätmaadel.
Koht ökosüsteemis Tolmeldavad putukad saavad rikkalikult nektarit.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Hea meetaim. Rahvameditsiinis on kasutatud ravimtaimena. Esineb kultuursorte ilutaimedeks.
Sarnased taimed Lisaks verevale iminõgesele on veel paar õige sarnast umbrohuna kasvavat sama perekonna liiki. Hõlmlehisel ja hambusel iminõgesel on ülemised varrelehed erinevalt verevast iseloomulikult rootsutud või väga lühikeste rootsudega. Iminõgestele sarnanevad kõrvikud, kelledest põlluumbrohuna levib kõige sagedamini kare kõrvik. Erinevalt iminõgestest on kõik kõrvikud karekarvased.