Verev iminõges
(Lamium purpureum)
punane imenõges, punane emanõges, kanepilill, kõrvik

Verev iminõges on paljudes kohtades sama tavaline kui valge iminõges. Ta kasvab viimasest ehk sagedamini põllul ja on seega valgest iminõgesest olulisem umbrohi. Verevast iminõgesest on aga tunduvalt lihtsam vabaneda, sest ta on üheaastane taim, kes vahel heades tingimustes ka talvitub. Uue taime tekkimiseks on aga tingimata vajalik seemnete olemasolu. Nii et kui soovime verevast iminõgesest vabaneda, siis tuleb ta lihtsalt enne seemnete valmimist põllult üles kitkuda.

Selle taime nimi on tekkinud õite värvusest, mis on verev, punane. Ja ega lehtedeski just harva punaseid toone näha pole. Punasele või purpursele värvile viitab ka suurem osa selle taime rahvapärastest nimetustest. Nimeosa “imi-“, või nagu ta varemalt oli, “ime-“, näitab, et ka vereva iminõgese õisi on imetud, nagu teiste iminõgeseliikide omi. Viimane on tingitud selle taimeperekonna õites leiduvast suurest magusast nektarilaadungist. Nii hindavad verevat iminõgest väga kõrgelt ka mesinikud. Kolmas osa nimest, “nõges”, tutvustab meile selle taime lehti: need meenutavad nõgese omi. Erinevalt nõgesest ei kõrveta ka verev iminõges üldse.

Kuna verev iminõges ei ole püsik, siis ei ole tal pikka maa-alust võsu, mille abil oleks võimalik oma kasvuala kiiresti laiendada. Nii tuleb tal läbi ajada vaid seemnelise paljunemisega. Iminõgeste seemned valmivad mõne millimeetri suurustes pähklikestes.

Inimene on püüdnud enamust oma põlluumbrohtudest ära kasutada, nii ka verevat iminõgest. See taim ei taha aga kuigi hästi inimese tahtele alluda. Teda on küll kasutatud mõningal määral meditsiinis, kuid praegu ei ole teda enam ilmselt ühestki apteegist võtta. Teine asi oleks vereva iminõgese kasvatamine koduaedades ilutaimena. Väikeste rühmadena on ta väga pika õitsemisaja ja värvunud ülemiste lehtede tõttu üpris kaunis.

Selline ongi verev iminõges, tüütu põlluumbrohi, keda enamik loomi ebameeldiva maitse ja lõhna tõttu ei söö, kuid kelle õitest saavad mesilased valmistada rikkalikult hea kvaliteediga mett.