Eestikeelne nimi verev kontpuu
Ladinakeelne nimi Swida sanguinea (L.) Opiz
Rahvapärased nimed kukerkuusk, kukerpuu, kukepuu, luupuu
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda kontpuulised, perekonda kontpuu.
Eluvorm Heitlehine põõsas. Kõrgus kuni 4 (5) m.
Õis Õied kahesugulised, korrapäraselt neljatised. Tuhmvalged, raolised, läbimõõt umbes 1 cm. Koondunud suurtesse tipmistesse kännastesse. Õitseb mai lõpul või juuni algul, pärast lehtimist. Mõnikord õitseb sügisel teist korda.
Vili Lihakad herneterataolised luuviljad, kerajad kuni munajad, mittesöödavad. Värvuselt noorelt rohelised, valminult sinakasmustad, valgete täppidega. Pikkus 5...8 mm, sellest 4...5 mm luuseeme. Valmivad septembris.
Leht Laimunajad, ovaalsed või ümarad, sulgroodsed, teravatipulised, terveservalised lihtlehed. Kinnituvad vastakuti. Pealt rohelised, läiketa, alt helerohelised, väheste karvadega. Leheroots karvane, renniga. Lehtede pikkus 5...10 cm, laius 3...7 cm. Sügisel muutuvad veripunaseks.
Vars Noored võrsed rohekad, karvased, hiljem iseloomulikult pruunikaspunased, paljad. Vanemate okste koor peente pragudena lõhenenud, hallikas.
Maa-alune osa Võrdlemisi hästi arenenud sammasjuurestik.
Paljunemine Paljuneb seemnetega. Paljundatakse ka vegetatiivselt pistokstest ja mahapainutatud ning mullaga kaetud okstest.
Levik ja ohtrus Levinud Kesk- ja Lõuna-Euroopas, katkendlikult Ida-Euroopas, ning Ees-Aasias. Eestis paiguti, sagedamini Põhja- ja Lääne-Eestis, areaal hõlmab Lääne- ja Edela-Eesti. Sageli ilutaimena aedades, ka metsistunult.
Kasvukoht Kasvab leht- ja segametsades, salumetsas, looniitudel, puisniitudel, põõsarindes. Külmakindel. Varjutaluv. Mullastiku suhtes vähenõudlik, kasvab ka toitainetevaestel ja kuivadel muldadel. Eelistab lubjarikast pinnast.
Koht ökosüsteemis Teadaolevalt pole tihedamalt seotud ühegi liigiga. Seemnete levikule aitavad kaasa loomad.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Oksad on kauni punaka värvusega, dekoratiivsed ka talvel. Kasutatav haljastuses, talub hästi linna gaase ja tahma. Istutatakse üksikpõõsana või väikeste rühmadena. Levinud ka dekoratiivvormid, näiteks kollase-valgekirjude lehtedega. Puit on punakas, tugev, sobib väikeste tarbeesemete valmistamiseks. Oksi kasutatakse punumiseks. Viljadest saadakse tehnikas kasutatavat rohelist õli.