Valge mesikas
(Melilotus
albus)
meesik, maarjamalts, orjavits, odra-pujud
Valge mesikas on meie mesikaliikidest kõige tavalisem. Kui kohtate looduses valgete õiekobaratega mesikat, võite kindlad olla, et see on just valge mesikas. Kõik teised Eestis kasvavad mesikaliigid on kollaste õitega, mistõttu neid on omavahel raskem eristada. Valge mesika valged õied on koondunud mitme sentimeetri pikkustesse kobaratesse, mis on püstised, kuid üksikud õied kobarates on rippuvad - viimane on kõigile mesikatele iseloomulik tunnus.
Kui aga kahtlete, kas tegu on mesikaga, siis uuriga leitud taime lehti. Mesikatel on kolme lehekesega liitlehed. Neist lehekestest keskmine on pikema rootsuga kui külgmised. Ja kolmas tunnus on see, et kogu lehekese serv on alati hambuline või täkiline. Meenutame, et lutsernidel on hambuline vaid lehekese tipuosa, muidu on nende lehed väga sarnased.
Nüüd aga valge mesika kasulikest omadustest. Nagu liblikõielised sageli, nii on ka mesikad leidnud koha söödataimede hulgas. Põllumajanduses kasvatatakse valget mesikat teistest mesikatest rohkem. Põhjuseks on tema suur kasv ja seega suurem saak. Mesikast valmistatakse peamiselt silo ja tänu kõrgele lämmastikusisaldusele ning mügarbakteritele haljasväetist. Värskelt söövad loomad teda meelsasti enne õitsemist. Õitsemise ajal suurem osa loomi mesikaid väldib. Põhjuseks on tugev kumariini lõhn.
Valge mesikas sisaldab kumariini rohkem, kui teised meie mesikad ja nii kasutatakse teda lõhnaainete tootmisel ja ka alkohoolsetele jookidele mõru maitse ning iseloomuliku lõhna andmisel. Loomadele võib kumariin ohtlik olla. Kui mesikas peaks niiskes heinas hallitama minema, tekivad mürgid, mis võivad põhjustada raskeid verejookse. Põhjuseks on tekkiva mürgi verehüübimist takistav toime. Sarnast ainet kasutatakse ravimitööstuses verehüübimise vastase ravimi tootmiseks.
Värskelt on valge mesikas täiesti ohutu kaunis taim, keda igaüks võiks õige sageli kohanud olla. Taim on eriti tavaline kõikvõimalike teede servadel. Valget mesikat hindavad mesilased ja sestap ka mesinikud. Valge mesikas väga hea meetaim. Tal on pikk õitseaeg, juunist septembrini.