Eestikeelne nimi valge pusurohi
Ladinakeelne nimi Silene pratensis (Rafn) Godr. & Gren.
Rahvapärased nimed põierohi, valge õhtulill, tütarlaste kriisirohi, metsanelgid, aas-tõrvalill
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda nelgilised, perekonda põisrohi.
Eluvorm Ühe- kuni kaheaastane ühekojaline rohttaim. Kõrgus (30) 40-80 cm.
Õis Ühesugulised, kaheli õiekattega, lõhnavad õied. Päeval kokkukeerdunud, avanevad peamiselt õhtul. Tupp 1,5-2,5 cm pikkune, vahel kleepuv, kaetud liht- ja näärmekarvadega. Tupe tipmed on tömbid, ripsmelise servaga. Emasõite tupp on munajas, põietaoline, 20 rooga, isasõitel putkjas, 10 rooga. Kroonlehed valged kuni veidi kreemikad, sügavalt kaheks lõhestunud ja alusel lisemetega, mis moodustavad lisakrooni. Õied asuvad hõredates õisikutes lühikestel karvastel raagudel. Viljumisel õieraod pikenevad. Õitseb juunist septembrini.
Vili Munajas kupar, mille on tipul 10 paarikaupa kokkuhoiduvat püstist hammast. Seemned hallikad või hallikaspruunid.
Leht Süstjad kuni elliptilised teravatipulised vahelduvad lihtlehed, mis on nii ala- kui ülaküljel karvased, serval ripsmelised. Alumised lehed ahenevad lühikeseks rootsuks, ülemised on rootsutud. Lehe pikkus 4-5 cm ja laius 1-1,5 cm.
Vars Varsi on tavaliselt mitu, püstised, harunenud, alumises osas kaetud udejate karvadega, ülal näärmekarvadega.
Maa-alune osa Juurestik suhteliselt hästi arenenud, harunenud ja sügavale tungiv.
Paljunemine Paljuneb seemnetega.
Levik ja ohtrus Levinud peaaegu kogu Euroopas, kuid ka Kaukaasias, Lääne- ja Ida-Siberis, Kaug-Idas, Kesk- ja Väike-Aasias, tulnukana ka Põhja- ning Lõuna-Ameerikas. Eestis kõikjal sage.
Kasvukoht Kasvab päris- ja lamminiitudel, puisniitudel, põldudel, eriti söötidel, samuti jäätmaadel, teeservadel, kraavikallastel ning aedades, vahel ka mererannas, enamasti inimesest mõjustatud kohtadel.
Koht ökosüsteemis Teadaolevalt ei ole tihedamalt seotud ühegi elusolendiga.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Kohati umbrohuks niitudel ja põldudel.
Sarnased taimed Valge pusurohi kipub segamini minema hariliku põisrohuga. Mõlemal on valged õied ja tugevalt paisunud õietuped, ka kasvukohad on sageli sarnased. Kahe liigi eristamine on imelihtne! Valge pusurohu paisunud õietuped on karvased, harilikul põisrohul täiesti siledad ja läikivad.