Eestikeelne nimi kähar salusammal
Ladinakeelne nimi Eurhynchium angustirete (Hedw.) T.Kop.
Rahvapärased nimed -
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub klassi lehtsamblad, sugukonda lühikupralised, perekonda salusammal.
Eluvorm Hõremurusalt kasvav väga kahar õrna välimusega 10¼15 cm pikkuse varrega sammal. Igihaljas püsik. Ühe- või kahekojaline.
Leht Lehed on väikesed, kolmnurksed kuni südajad, ahenevad sujuvalt lühikeseks teravaks tipuks. Kogu leheserv on peensaagjas. Leherood ulatub peaaegu lehe tipuni. Lehed on iseloomulikult nii varrest kui okstest eemaldunud, asetsevad varrel suhteliselt hõredalt. Lehe pikkus 0,9¼1,2 mm ja laius 0,4¼0,6 mm.
Vars Vars on rohkesti harunenud, lamav või tõusev.
Paljunemine Paljuneb eostega. Neist moodustub eelniit, millest kasvavad suguorganitega taimed. Pärast munaraku viljastamist areneb eoskupar ja moodustuvad eosed, mille abil taim levib. Värvuselt pruunid eoskuprad on silindrikujulised, suhteliselt piklikud, kõverdunud ja asetsevad peaaegu horisontaalselt. Harjas on kuni 2,5 cm pikkune, kinnitub varrele külgmiselt. Eosed valmivad talvel.
Levik ja ohtrus Laia levilaga liik: esineb peaaegu kogu Euraasias ja Põhja-Ameerikas, kohati ka Aafrikas ja Kesk-Ameerikas. Eestis sage, kuid on küllaltki kasvukohaspetsiifiline.
Kasvukoht Vajab viljakat huumuserikast metsapinnast. Kasvab nii maapinnal kui ka vanade tüvede alusel. Sagedamini esineb lehtmetsades: peamiselt salumetsas, kuid ka laanemetsa viljakama mullaga kohtades, harva leidub pärisaruniidul.
Koht ökosüsteemis Varjupaigaks ja talvitumiskohaks mitmetele salumetsa pisikestele loomadele, linnupesade materjal.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Ei oma praktilist väärtust.
Sarnased taimed Kähar salusammal on Eesti salusammaldest suurim. Teised on temast väiksemad ning väliselt üksteisega sarnased. Harilik lühikupar on umbes sama suur ja sarnaste lehtedega, kuid tema lehed ei ole kohevalt ümber varre, oksad ei ole kaardus ja noored oksad ei lõppe tipus tutiga.