Eestikeelne nimi raba-karusammal
Ladinakeelne nimi Polytrichum strictum Brid.
Rahvapärased nimed -
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub klassi lehtsamblad, sugukonda karusamblalised, perekonda karusammal.
Eluvorm Kahekojaline, 10-15 cm pikkune, sinakasrohelisi mättaid moodustav sammal. Kasvab sageli segus teiste rabataimedega. Igihaljas püsik.
Leht Lehed kitsad 5-7 mm pikkused, ühtlaselt teravaks tipuks ahenevad. Nad on jäigad, asetsevad varrel püstiselt, kuivanult on surutud vastu vart. Värvuselt tume- kuni pruunikasrohelised, kollase tupega. Leherood on pikk ja tugev, ulatub üle lehelaba lühikese pruuni terava ohtena. Kõhtmisel pinnal laialt tupest tipu suunas paiknevad liistakud. Leheserv on enamasti terve, vaid tipuosas hambuline.
Vars Varred on küllaltki tugevad, harunemata, püstised, kõrgele üles välja kaetud kollakasvalgete viltjate risoididega.
Paljunemine Paljuneb eostega. Eosed idanevad ja soodsates tingimustes tekib eelniit. Eelniidist arenevad isas- ja emastaimed, kes toodavad sugurakke. Viljastavad munarakust areneb harjas eoskupraga ja eluring algab uuesti. Eoskupar on peaaegu kuubikujuline, kuni 3 mm pikkune, värvuselt kollakaspunane. Eoskuprad asetsevad varrel üksikult, tipmiselt 3-8 cm pikkusel punakal harjasel. Eosed valmivad suvel.
Levik ja ohtrus Väga laia levilaga liik: esineb peaaegu kogu Euroopas ja Põhja-Ameerikas, sagedamini arktilistel aladel, kuid ka Aasia põhja- ja keskosas, Lõuna-Ameerikas ja Antarktikas. Eestis sage.
Kasvukoht Niiskuselembene liik, kuid kasvab siiski niiskete paikade kuivemates kohtades (näiteks rabas mätaste harjadel). Eelkõige esineb turbapinnasel: rabas ja siirdesoos. Eelistab happelist pinnast.
Koht ökosüsteemis Mitmetele putukatele talvitumis- ja elukohaks. Kasvab sageli mätastel koos turbasambla ja jõhvikaga.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Ei oma praktilist väärtust.
Sarnased taimed Palu-karusammal on raba-karusamblaga väga sarnane, kuid nende elupaigad on erinevad. Kui raba-karusammal on eelkõige turbapinnasele (raba) iseloomulik liik, siis palu-karusambla kodu on kuivemates kohtades (nõmmemetsad, kuivemad palumetsad ja nende servaalad, liivased kadastikud, luited, metsa kõdupuit, kivid). Palu-karusambla lehed on pruunikasrohelised punaka tiputeravikuga, raba-karusambla lehed on enamasti hallikasrohelised.