Järvekonn

Liiginimi eesti keeles Järvekonn
Liiginimi ladina ladina keeles Pelophylax ridibundus (Rana ridibunda)
Suurus Suurim pärismaine konnaliik Euroopas. Täiskasvanud isendid kuni 15 cm, harva isegi 18 cm pikad.
Levik
Levinud Kesk- ja Ida-Euroopas, samuti Türgis, Kaukaasias ja Iraanis. Eesti jääb loodusliku levila piiridest täpselt välja. Liik introdutseeriti siia 1925. aastal, kuid viimastel aastakümnetel on vaid üksikud leiud Kagu-Eestist.
Arvukus Väga väikesearvuline.
Elupaik ja eluviis Veedab kogu elu veekogus või selle vahetus läheduses (kaldataimestikus). Elutseb igasugustes mageveekogudes, k.a väikesed tiigid, kraavid ja jõed. Tavaliselt on aktiivne päeval, sageli soojendab ennast kaldal päikese käes. Tihti hõljub veetaimede keskel, vaid pea veest väljas, või istub vesiroosil. Talvituvad veekogu põhjamudas.
Toitumine Toitub peamiselt lülijalgsetest ja teistest selgrootutest. Enamuse toidust moodustavad kärbsed ja mardikad. Kullesed toituvad vetikatest, detriidist ja kõdunevatest taime- ja loomajäänustest.
Sigimine Sigivad hiliskevadel, kui vee temperatuur on juba küllalt kõrge. Domineerivad isased kaitsevad valjude häälitsuste saatel oma territooriumi - "kroaks-kroaks" või "bre-ke-ke-ke-ke-kek". Emane koeb kokku kuni 16 000 muna, paigutades need mõnesaja kaupa kudupallidena taimedele, allpool veepinda.
Kasv ja areng Kullesed kooruvad umbes nädalaga ja eelistavad viibida sügaval vees taimede vahel. Mõnikord võivad kullesed ka talvituda. Moonde läbinud konnad on esmalt u 1,5-2,5 cm pikkused. Suguküpseks saab 2-3aastaselt. Looduses on elanud kuni 11aastaseks.
Ohustatus ja kaitse Pole Eestis looduslik liik, kuid on sarnaselt teistele kahepaiksetele võetud kaitse alla, kuuludes III kategooriasse. Oma looduslikul levilal on konna kohta väga resistentne reostusele. Mõningast ohtu võivad kujutada kliimamuutuste tõttu sagenenud põuad, samuti inimeste poolt püüdmine toiduks.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti kahepaiksete süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate kahepaiksete liiginimekiri