Mäger

Liiginimi eesti keeles. Mäger
Liiginimi ladina keeles Meles meles
Rahvapäraseid nimesid Melesk, kähr, määr
Suurus Tüvepikkus 60-90 cm, saba pikkus 12-24 cm.. Kevadine kaal 7-13 kg, sügisene kaal 15-17 kg.
Levik ja arvukus
Levinud kogu Euroopas ning Lääne-Aasia mägisematel aladel kuni Tadžikistanini. Eestis levinud kõikjal mandril, sagedasem Lõuna-Eestis. Saaremaale viidud inimeste poolt, Hiiumaal puudub.
Elupaik ja eluviis Eelistab mosaiikset maastikku, sobivad nii leht-, sega- kui ka okasmetsad. Seltsingulise eluviisiga, rajavad keerulisi urgude süsteeme - mägralinnakuid. Seotud urgudega aastaringselt. Aktiivne hämarikus ja öösiti. Novembrist-detsembrist kuni veebruari-märtsini kestab taliuinak, soojemate ilmadega võivad ringi liikuda.
Toitumine Segatoiduline. Loomsest toidust sööb vihmausse, putukaid ja nende vastseid, pisinärilisi, linnumune ja -poegi, konni, tigusid jne, samuti võib rüüstada herilaste ja mesilaste pesi. Oluline osa ka taimsel toidul: tervaili, marjad, pähklid, taimede juured ja mugulad, seened. Talveks kogutakse rasvavarusid.
Sigimine Üldiselt sigitakse üle aasta. Paaritumisaeg aprillist juunini, vahel ka teistel aastaaegadel. Loode ei hakka arenema kohe, vaid nii, et pojad sünniks märtsis-aprillis. Pesakonnas keskmiselt 3-4 poega.
Kasv ja areng Pojad kaaluvad sündides 70-130 g, on pimedad ja abitud. Silmad avanevad 35 päeva vanuselt, imetamine kestab 2-3 kuud. 2-kuuselt hakkavad urust väljas käima. Seltsingu teised emased võivad aidata poegi kasvatada. Esimese talve veedavad koos emaga, iseseisvuvad järgmisel suvel. Suguküpseks saavad emased kahe-, isased kolmeaastaselt. Tüüpiline eluiga looduses 3-6 aastat.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu Eestis looduskaitse alla ja on üldiselt nii Eestis kui ka Euroopas laiemalt soodsas seisundis. Ohuteguriteks on urgude lõhkumine ja häirimine, nt lageraiete tõttu jäetakse urge maha. Teatud piirkondades on ohuks ka liigne küttimine. Eestis jahiuluk.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti imetajate süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate imetajate liiginimekiri