Tuhkur

Liiginimi eesti keeles Metstuhkur
Liiginimi ladina keeles Mustela putorius
Rahvapäraseid nimesid Tõhk, haisukärp
Suurus Tüvepikkus isastel 36-43 cm, emastel 29-36 cm. Kaal isastel 600-1300 g, emastel 310-600 g.
Levik ja arvukus
Levinud pea kogu Euroopas, levila põhjapiir jääb Kesk-Soome, idas ulatub areala Uuraliteni. Eestis mandriosas arvukas liik, üksikuid leide on ka saartelt.
Elupaik ja eluviis Elutseb sageli erinevate biotoopide servaaladel ja kultuurmaastikel. Eelistab väiksemate veekogude lähedust ning niiskemaid metsi. Inimese lähedust ei pelga, võib elada taludes, asulates ja linnades. Üksiku eluviisiga, aktiivne hämaras ja öösel. Elab teiste loomade urgudes või varjub puuriitades, põhukuhjades, pööningutel vms.
Toitumine Loomtoiduline. Sööb kõiki, kellest jõud üle käib - roomajaid, kahepaikseid, pisinärilisi, jäneseid, kanalisi, putukaid, usse, limuseid. Varakevadel võib süüa ka raipeid. Kui toitu on rohkelt, kogub varusid.
Sigimine Jooksuaeg märtsis-aprillis, siis toimuvad isasloomade vahel võitlused. Tiinus kestab umbes 1,5 kuud, pojad sünnivad mais.
Kasv ja areng Pojad kaaluvd sündides 9-10 grammi, pesakonnas on korraga 4-6 poega. Sügiseks pojad iseseisvuvad. Suguküpsus saabub aastaselt. Looduses elavad kuni 4-aastaseks, kuid noorloomade suremus on kõrge.
Koht ökosüsteemis Looduslikeks vaenlasteks on kõik temast suuremad kiskjad.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu Eestis looduskaitse alla ning on soodsas seisundis nii siin kui ka levilal laiemalt.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti imetajate süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate imetajate liiginimekiri