Nolgus

Liiginimi eesti keeles Nolgus
Liiginimi ladina keeles Myoxocephalus scorpius (L.)
Rahvapäraseid nimesid Simpa, mereskorpion, karvsarvine, eesti härg, maahärg, kivimerihärg, rootsi härg, võlthärg, volthärg, volt, voldu, võlgu, merikurat.
Kehamõõtmed Tavaline pikkus on 25...35 cm. Isased on väiksemad.
Kehamass Kaalub tavaliselt kuni 400 g.
Levik Nolgus on levinud Atlandi ookeani põhjaosas ja Põhja-Jäämeres ning selle piirkonna meredes. Eesti merevetes on kohatud kõikjal, kuigi paiguti. Arvukamalt on leitud Saare- ja Hiiumaa läänepoolsetest vetest ning Liivi ja Soome lahe sügavamatest osadest.
Arvukus Pole eriti arvukas.
Elupaik ja -viis Eranditult merekala. Nolgus elab kuni 60 m sügavustes rannikuvetes. Eelistab külma vett ja kivist põhja kombineeritult liiva ja mudaga. Elab üksikult ja on paikse eluviisiga. Tegutseb öösiti ja merepõhjas.
Toitumine Nolgus on segatoiduline. Toitub pisivähilistest (kõige sagedasem saakloom on merikilk), hulkharjasussidest, väiksematest kaladest, ka laevadelt heidetavatest jäätmetest ning vähesel määral vetikatest.
Sigimine Koeb talvel novembrist veebruarini. Koelmuteks on kivise põhjaga kohad. Emane kinnitab marjaterad ühtse kämbuna kivide või vetikate pinnale ja isane kaitseb ja hooldab marja kuni viis nädalat, õhutades seda rinnauimedega. Koeb kuni 29 tuhat marjatera, mille läbimõõt on 1,9...2,5 mm.
Areng Vastsed kooruvad umbes 5 nädala pärast ning on koorudes 7,4...8,6 mm pikad. Algul on vastsed vees hõljuvad, 2 cm pikkustena laskuvad aga merepõhja. Suguküpseks saavad 3...4 aasta vanuselt, eluiga võib ulatuda 10 aastani.
Koht ökosüsteemis Töönduslikku tähtsust ei ole.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu looduskaitse alla.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti kalade süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate kalade liiginimekiri