Kilu
Liiginimi eesti keeles Kilu Liiginimi ladina keeles Sprattus sprattus balticus (Schneider) Rahvapäraseid nimesid Kilo, kiluräim, peen räim, kilusilk, viilkõht
Kehamõõtmed Enamasti kehapikkus 8,5...13 cm, maksimaalselt kuni 17 cm. Kehamass Keskmiselt 7...15 g. Levik Läänemeres kõikjal, Eesti vetes laialt levinud. Levikut mõjutavad suuresti talvitumistingimused ja vee üldine soolsus, millest oleneb kudemise edukus.
Arvukus Eesti vetes arvukas. Elupaik ja -viis Avaveelise eluviisiga merekala, rändeliikumisi sooritab vaid väikeses ulatuses. Kevadel ja suvel esineb selge ööpäevane vertikaalne ränne - ööseks üles pinnakihtidesse, päevaks sügavamale. Elab parvedes, ka koos noorte räimedega.
Toitumine Toitub valdavalt planktilistest selgrootutest, eeskätt kirpvähilistest ja aerjalalistest, vesikirbulistest ja limusevastsetest. Toitub ainult päeval. Talvel tarbib toitu tunduvalt vähem. Sigimine Koelmud asuvad avavees Soome lahe lääneosas ja Riia lahes. Koeb juunis-juulis, avavees, ülemistes veekihtides, marjaterad jäävad vette hõljuma, seetõttu on kudemiseks vajalik vee soolsus vähemalt 6 promilli ja temperatuur 6-12 °C. Kalurid on täheldanud kudemisaegset "mängu", mis jätab vaikse ilmaga veepinnale tugeva vihmasaju efekti. Marjatera läbimõõt 1,1...1,7 mm, hulk 7...40 tuhat. Areng Embrüonaalne areng kestab 3...4 ööpäeva. 2,5...4 cm pikkusena moondub vastne maimuks, ning nashale tekib tasapisi hõbedane läige. Suguküpsuse saavutab 2...3 aastaselt, keskmine eluiga 2...4 aastat. Võib elada üle 20 aasta vanaks. Koht ökosüsteemis Väga oluline liik mere toiduahelas. On toiduks paljudele röövkaladele, hüljestele, veelindudele. Kiludel esineb toidukonkurents noorte räimedega. On üks tähtsamaid töönduslikke masskalu, keda tarvitatakse sprottide ja vürtsikilude valmistamiseks ning kasutatakse ka loomasöödana. Ohustatus ja kaitse Kilu võib ohustada intensiivne väljapüük. Ei kuulu looduskaitse alla.