Harilik äiatar
(Knautia arvensis)
äiatari lill, jaanilill, krambirohi, jumikas, lillanööp

Harilik äiatar on kergesti äratuntav niidulill. Ta torkab silma alates juulikuust, mil tema pikkadel väheste lehtedega vartel löövad särama ilusad lillad nutid. Nad on suhteliselt lamedad ja meenutavad suurt lillat nööpi. Mõnel pool teataksegi teda lillanööbi nime all. Iga varre tipul on vaid üks õisik, aga ühes õisikus on lugematu hulk pisikesi õisi. Sageli on neist õitest servmised ülejäänutest suuremad. Äiatari õied on küll väikesed, kuid neis on olemas kõik tavalised õie osad, nii tupplehed, kroonlehed, korralikud tolmukad kui ka emakas. Neis on olemas ka meenäärmed, mistõttu teda loetakse heaks meetaimeks ja suvel võime äiatari õitel näha nii mesilasi kui liblikaid.

Äiatari nime tekkimise kohta on mitmeid arvamusi. Rahvaluulekoguja M. J. Eiseni järgi on nimi tulnud vanaaegsest Lõuna-Eestis tuntud sõnast äijätär. See tähendab naissoost kurivaimu, kurjavaimu (äio, äi) tütart või ema. Mis seos on taimel äijätäriga, jääb paraku selgusetuks. Küllaltki laialt on aga levinud ka nimed jaanilill või jaaninupp. See tuleneb sellest, et äiataril olevat jaaniööl nõiduslikud võimed. Asi käis nii: noored neiud tegid endale neist pärgi ja läksid jaaniööl nelja tee ristumiskohale, seal sai saladuslikul moel ennustada endile tulevikku.

Vähem on levinud nimed krambirohi, naisterohi ja langetõverohi. Need näitavad äiatari tarvitamist ravimtaimena. Kohati on äiatariteed joodud köha ja kopsuhaiguste korral. Saksamaalt on pärit andmed, et temast tehtud tõmmisega saab mitmete nahahaiguste vastu. Üldse on tal rohkesti väga erinevaid nimesid. Mõned vahvamad neist: vanapagana püksinööp, kalevipoja kuuenööp, pääsukeseohak, neitsihain, pudrulill, lambakeel ja tulekahjurohi.

Kogu äiatari taim paistab hallikas, sest ta on küllalt tihedalt karvadega kaetud. Kuna karvased on ka lehed ja neid karvaseidki pole palju, siis pole äiatar kariloomadele suurem asi söödataim. See-eest teeb ta niidu kauniks. Kuna karja- ja heinamaadel ei hinnata esmajärjekorras ilu, siis on äiatari ka umbrohtude hulka arvatud.