Aas-seahernes
(Lathyrus pratensis)

kollane hiirehernes, hobuking, mesihernes, mõrsjanutt

Aas-seahernest võib näha peaaegu igal parajalt niiskel niidul. Ta kasvab  läbipõimunud varte pundardena niitudel ja on kollaseõieline kahvaturoheline taim. Sageli aetakse ta teiste kollaseõieliste veidi sarnase välimusega niidutaimedega segamini. Siinkohal ei tohiks aga taimesõber eksida. Seahernest on teistest väga lihtne eristada: tuleb vaadata tema lehte. See on liitleht, mis koosneb vaid kahest lehekesest. See on liitleht, mis koosneb vaid kahest lehekesest. Liitlehe tipus pole sulglehekest, seal on köitraag - niisiis, paaritusulgjas liitleht, millel on ainult üks lehekeste paar ja lehe tipus köitraag. Segadust tekitavad abilehed, mida võib kergesti pidada pärislehtedeks. Aas-seaherne abilehed on peaaegu pärislehtede suurused, olgugi teistsuguse kujuga, nooljad. Abilehtedeks nimetatakse neid lehti, mis kinnituvad varrele leherootsu kinnitumiskohas.

Köitraod ei ole aas-seahernel lehe tipus asjata. Tema nõrk vars ei jõua ise püsti seista. Nii näemegi teda vaid roomamas, juhul kui pole läheduses teisi taimi. Kui aga on aas-seaherne ümber kedagi tugevamat, siis ei jäta ta kasutamata võimalust teiste abil kõrgemale kasvada. Köitraod haaravad teisest taimest tugevasti kinni ja tõstavad varred üles. Aas-seaherne varred on iseloomuliku tiivutu neljakandilise kujuga. Miks on oluline märkida, et varred on tiivutud? Nimelt sellepärast, et mitmetel teistel kodumaistel seaherne liikidel on need nimelt tiivulised.

Aas-seaherne õis on väikese kinga kujuline. Viimase tõttu on tema üheks rahvapäraseks nimeks hobuking. Ka lehtede järgi on nimesid pandud, näiteks kana varbad. Nimelt olevat aas-seaherne kahe lehekesega liitleht nagu kana harali varbad. Rohkem on siiski tähele pandud kollaseid õisi. Sõna kollane kajastub paljudes nimedes ehkki tagumine osa muutub hernest ja läätsest ristikheinani.

Aas-seahernest on nimetatud ka mesiherneks. Nimi viitab ilmselt jällegi õite värvile. Meetaimena tal suurt tähtsust ei ole, kuigi mesilased teda tolmeldavad ja veidi ka nektarit saavad. Rohkem on ta tuntud söödataimena ja temast ei ütle ära ka taimtoidulised metsloomad. Maitselt on aas-seahernes veidi kibe, kuid nähtavasti see loomi ei sega. Eriti hästi sobib ta kariloomadele kuivatatult.