Eestikeelne nimi harilik käoraamat
Ladinakeelne nimi Gymnadenia conopsea (L. ) R. Br.
Rahvapärased nimed eesusepöial, kirikhein, nallernaat, taevataadikäekaats, tondikäpp
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda käpalised, perekonda käoraamat.
Eluvorm Mitmeaastane ühekojaline rohttaim. Kõrgus (20) 30-50 (70) cm.
Õis Mõlemasugulised, tugeva nelgilõhnaga, rõhtsalt hoiduvad raotud, kuni 1,3 cm läbimõõduga õied. Õite värvus varieerub punakasvioletsest kuni valkjani. Õiekattelehed on kuni 7 mm pikkused, huul kuni 9 mm laiune. Õiel on sirpjalt kõverdunud kuni 1,7 cm pikkune niitjas kannus ja õie alusel teritunud tipuga kandeleht. Õied on koondunud tihedasse (6) 10-14 (17) cm pikkusesse ruljasse tähkõisikusse. Õisiku läbimõõt on kuni 3 cm. Õitseb juuni teisest poolest kuni augusti alguseni. Putuktolmleja. Õites leidub nektarit.
Vili Ovaalne püstine kupar, umbes 1 cm pikkune ja kuni 0,5 cm laiune.
Leht Varre alumises osas on 3-5 (6) suuremat, alusel renjat lehte. Nad on rööproodsed, 12-25 (29) cm pikkuse ja 0,6-1,2 (2) cm laiuse labaga. Varre ülemises osas on 2-5 (6) väikest vastu vart hoiduvat süstjat lehte.
Vars Püstine, ümar, jäik, ülaosas vahel veidi lillakalt värvunud. Varre alusel on 2-3 pruunikat labata lehetuppe.
Maa-alune osa Taimel on sügavalt sõrmjalt lõhestunud juuremugul, mis igal aastal uueneb. Vana on tume ja kortsuline, noor hele ja sile. Need asetsevad mullas kõrvuti.
Paljunemine Paljuneb seemnetega. Seemnest kasvav taim hakkab õitsema umbes 5 aastaga.
Levik ja ohtrus Levinud kogu Euroopas, kuid laialdaselt ka Lääne- ja Ida-Siberis, Kaug-Idas, kohati ka mujal Aasias (Väike-Aasias, Iraanis, Hiinas, Jaapanis, Koreas). Eestis esineb paiguti, Lääne- ja Põhja-Eestis küllaltki tavaline.
Kasvukoht Kasvab liigirikastel päris- ja looniitudel, puisniitudel. Eelistab niisket kuni soostunud pinnast. Vahel leidub ka segametsade sihtidel (salu-, lodu- ja soometsas), siirde- ja madalsoos, soisel rabaserval, lamminiidul.
Koht ökosüsteemis Tolmeldavad putukad saavad õitest nektarit. Tolmeldajateks on ka mesilased ja kimalased, liblikad. Taim kasvab sageli väga liigirikastel niitudel ja puisniitudel koos arvukate teiste taimeliikidega. Metssead toituvad juuremugulatest.
Kaitse III kategooria kaitsealune taim. Taime ohustab eelkõige liigne korjamine lõikelilleks või väljakaevamine istutusmaterjaliks, samuti metssigade tegevus ning looduslike niitude võsastumine või kuivendamine.
Kasutamine Ei oma praktilist väärtust peale kauni välimuse, on kaitse all (III kategooria).
Sarnased taimed Kõigi mitte õitsevate orhideede määramine vajab päris suurt kogemust ega olegi alati võimalik. Õitsevad taimed on enamasti kergesti äratuntavad. Hariliku käoraamatu õis on mõnevõrra sarnane püramiid-koerakäpale, aga oluliselt enam lõhnavale käoraamatule. Harilikul käoraamatul on eristatud mitmeid alamliike. Nende tundmine on aga juba õige peen teadus, sest eristuda võivad alamliigid näiteks lõhna intensiivsuse järgi!